Aktualizacja (23 października - godzina 22:00): Miejska Komisja Wyborcza w Gdańsku ogłosiła oficjalne wyniki batalii o fotel prezydenta miasta. O tym, kto będzie rządził Gdańskiem przez następne pięć lat, zadecyduje druga tura. Już 4 listopada zmierzą się w niej Paweł Adamowicz i Kacper Płażyński. Ile dokładnie głosów zdobyli poszczególni kandydaci w minioną niedzielę?
Oficjalne informacje potwierdzają, że największą liczbę głosów uzyskał Paweł Adamowicz. Urzędującego prezydenta poparło 77966 osób (36,97 procenta głosujących). Na Kacpra Płażyńskiego głos oddały 62594 osoby (29,68 procenta).
Jarosław Wałęsa, kandydat Koalicji Obywatelskiej, otrzymał 58561 głosów (27,77 procenta). Pozostali startujący cieszyli się zdecydowanie mniejszym poparciem. Jacek Hołubowski (KWW Gdańsk Tworzą Mieszkańcy) uzyskał 1,98 procenta głosów, Elżbieta Jachlewska (KWW Ruch Społeczny Lepszy Gdańsk) - 1,97 procenta, Andrzej Ceynowa (KKW SLD Lewica Razem) - 0,97 procenta, a Dorota Maksymowicz-Czapkowska (KWW Narodowego Frontu Polskiego Wojciecha Olszańskiego) - 0,68 procenta.
Aktualizacja (23 października - godzina 18:00): W Gdańsku czeka nas druga tura wyborów na prezydenta miasta, w której zmierzą się Paweł Adamowicz i Kacper Płażyński. Poniżej prezentujemy prawdopodobny podział mandatów w radzie miasta.
Koalicja Obywatelska - 15 lub 16
Prawo i Sprawiedliwość - 11 lub 12
Wszystko dla Gdańska - 6 lub 7
Gdańsk Tworzą Mieszkańcy - 0 lub 1
Gdynia pozostaje bastionem Wojciecha Szczurka, który wygrał wybory na prezydenta miasta z wynikiem 67,88 procenta. Jak zostały podzielone mandaty w radzie miasta? Zobaczcie!
Samorządność - 17
Prawo i Sprawiedliwość - 5
Platforma Obywatelska - 5
Wspólna Gdynia - 1
Jacek Karnowski wygrał wybory na prezydenta Sopotu z wynikiem 59,2 procenta. Poniżej prezentujemy podział mandatów w radzie miasta.
Platforma Sopocian - 13
Prawo i Sprawiedliwość - 4
Kocham Sopot - 4
Aktualizacja (23 października - godzina 17:30): Poniżej prezentujemy prawdopodobny podział mandatów w sejmiku województwa pomorskiego.
Koalicja Obywatelska - 18
Prawo i Sprawiedliwość - 11
Polskie Stronnictwo Ludowe - 3
Sojusz Lewicy Demokratycznej - 1
Aktualizacja (23 października - godzina 14:00): Już niebawem opublikujemy szczegółowe wyniki wyborów samorządowych 2018 dla województwa pomorskiego oraz listy miejskich radnych. Jakie są uczucia wygranych i przegranych tegorocznych wyborów? Zobacz TO WIDEO:
Aktualizacja (23 października - godzina 10:00): Kto wygrał wybory w dużych miastach? Zobacz TO WIDEO:
Aktualizacja (23 października - godzina 8:30): Nadal czekamy na oficjalne wyniki wyborów do sejmiku województwa pomorskiego, podane przez PKW.
Aktualizacja (22 października - godzina 8:00): Wszystko wskazuje na to, że w Gdyni i Sopocie nie będzie drugiej tury! Z nieoficjalnych informacji wynika, że nadal rządzić tam będą dotychczasowi prezydenci, Wojciech Szczurek oraz Jacek Karnowski. Wyniki nie zostały jednak jeszcze ogłoszone.
Aktualizacja (22 października - godzina 0:30): Na wyniki wyborów w Sopocie i Gdyni przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Serdecznie zachęcamy do śledzenia naszej relacji.
Aktualizacja (21 października - godzina 21:30): W skali kraju wybory do sejmików wygrało PiS (32,3 procenta) przed PO (24,7 procenta) oraz PSL (16,6 procenta). Frekwencja na Pomorzu wyniosła 52,8 procenta, a w całej Polsce 51,3 procenta. W sejmiku województwa pomorskiego najwięcej reprezentantów będzie miał KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska. Nie znamy jeszcze wyników wyborów na prezydentów Gdyni i Sopotu. Sondaż IPSOS został przeprowadzony przez 2410 ankieterów przed 1160 losowo wybranymi lokalami w 10 największych miastach w Polsce. Rozmawiano ze 120 tysiącami wyborców.
Aktualizacja (21 października - godzina 21:20): Z sondażu IPSOS dla telewizji TVP, TVN i Polsat wynika, że Paweł Adamowicz uzyskał 36,7 procenta głosów, a Kacper Płażyński 32,3 procenta. Jarosława Wałęsę poparło 25,3 procenta wyborców. Oznacza to, że syn byłego prezydenta nie obejmie w Gdańsku żadnej posady. Przypomnijmy, że nie kandydował na radnego.
Aktualizacja (21 października - godzina 21:05): Druga tura w Gdańsku! Według sondażu IPSOS dla TVP, TVN i Polsat zmierzą się w niej Paweł Adamowicz i Kacper Płażyński. Jarosław Wałęsa musi obejść się smakiem. Za chwilę podamy dokładniejsze informacje.
Wybory na prezydenta Gdańska. Kiedy druga tura? Kto wystartuje? [DATA, KANDYDACI]
Wiemy już, że w drugiej turze wyborów na prezydenta Gdańska zmierzą się Paweł Adamowicz (KWW Pawła Adamowicza Wszystko Dla Gdańska) i Kacper Płażyński (KW Prawo i Sprawiedliwość). W pierwszej turze zdobyli oni kolejno 36,7 oraz 32,3 procenta głosów. Bezpośrednie starcie wspomnianych kandydatów czeka nas 4 listopada 2018 roku.
Wybory samorządowe 2018. Najważniejsze informacje [AKTUALIZACJE]
W tym artykule będziemy na bieżąco publikować najświeższe informacje, dotyczące wyborów samorządowych, które odbywają się 21 października. Kto zostanie prezydentem Gdańska? Kto rządzić będzie w Gdyni i Sopocie? Która opcja zgarnie najwięcej miejsc w radach miast i sejmiku? Czas na najważniejsze rozstrzygnięcia!
Śledźcie aktualizacje u góry artykułu.
Wyniki wyborów na prezydenta Gdańska, Gdyni i Sopotu
Zaraz po zakończeniu głosowania (godzina 21:00) opublikujemy wstępne wyniki wyborów. Zapraszamy do śledzenia najświeższych informacji w ESKA INFO Trójmiasto.
Wybory samorządowe 2018. Kto kandyduje na prezydenta Gdańska?
O reelekcję ubiega się urzędujący prezydent miasta, Paweł Adamowicz (KWW Pawła Adamowicza Wszystko Dla Gdańska). Jego kontrkandydatami są wystawieni przez kierownictwa czołowych partii Kacper Płażyński (KW Prawo i Sprawiedliwość) oraz Jarosław Wałęsa (KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska).
Zobacz także: Adamowicz walczy o reelekcję. Prezydent Gdańska wydał oświadczenie [WIDEO]
Do walki włączyli się również Andrzej Ceynowa (KWW SLD Lewica Razem) i Elżbieta Jachlewska (KWW Ruch Społeczny Lepszy Gdańsk). W wyborach startują też Dorota Maksymowicz-Czapkowska (KWW Narodowego Frontu Polskiego - Wojciecha Olszańskiego) oraz Jacek Hołubowski (KWW Gdańsk Tworzą Mieszkańcy).
Wybory samorządowe 2018. Kto kandyduje na prezydenta Gdyni?
W wyborach na prezydenta Gdyni kandydują Marcin Horała (KW Prawo i Sprawiedliwość), Łukasz Kowalczuk (KWW Marzę o Gdyni), Marcin Strzelczyk (KKW SLD Lewica Razem), Wojciech Szczurek (KWW Samorządność Komitet Wojciecha Szczurka) oraz Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski (KWW Wspólna Gdynia).
Wybory samorządowe 2018. Kto kandyduje na prezydenta Sopotu?
W Sopocie do walki o fotel prezydenta miasta włączyli się Grażyna Czajkowska (KWW Kocham Sopot), Jacek Karnowski (KWW Platforma Sopocian Jacka Karnowskiego), Piotr Meler (KW Prawo i Sprawiedliwość) oraz Małgorzata Tarasiewicz (KWW Mieszkańcy Dla Sopotu z Poparciem K. Morawieckiego).
Artykuł będzie aktualizowany!