Uczeń nie chciał zaśpiewać kolędy podczas zdalnej lekcji, bo jest niewierzący. Dostał niższą ocenę

i

Autor: Shutterstock Uczeń nie chciał zaśpiewać kolędy podczas zdalnej lekcji, bo jest niewierzący. Dostał niższą ocenę. Zdjęcie ilustracyjne

Uczeń nie chciał zaśpiewać kolędy, bo jest niewierzący. Dostał niższą ocenę

2020-12-17 14:02

Pani Agnieszka z Gdańska udostępniła w internecie wpis, w którym opisuje sytuację, do której doszło podczas lekcji muzyki przeprowadzanej w trybie zdalnym. Nauczycielka kazała uczniowi zaśpiewał kolędę. To był warunek otrzymania "piątki" na koniec semestru. Chłopiec odmówił, bo jest osobą niewierzącą. Według relacji pani Agnieszki, nauczycielka ostatecznie postawiła mu "czwórkę".

Wpis został opublikowany na grupie "Szkoła Minimalna" i z miejsca wzbudził mnóstwo kontrowersji. Pojawiło się pod nim ponad 800 komentarzy. Opinie w tej kwestii są mocno podzielone. Cześć osób jest oburzona tym, że osobie niewierzącej kazano śpiewać kolędę.

- Nie ma prawa wymagać od niewierzącego ucznia (nie chodzącego na religię) znajomości treści religijnych - napisała jedna z komentujących. - To że one są w ogóle w podręcznikach innych niż do religii to osobna kwestia, ale nawet jeśli są, to nauczyciel nie ma prawa ich wymagać od ucznia nie-katolika.

Post pojawił się na grupie Szkoła Minimalna

i

Autor: Facebook/Szkoła Minimalna Post pojawił się na grupie "Szkoła Minimalna"

Ktoś inny zauważył, że "kolędy to element kulturowy" i chłopiec mógł zaśpiewać inną piosenkę związaną ze świętami. - Pochodzę z niewierzącej rodziny, a i tak w święta słuchaliśmy kolęd i śpiewaliśmy je. To przecież tradycja. Wypadałoby je znać. To tak jakby odmówić przeczytania mitów greckich bo nie wierzy się w greckich bogów - napisała internautka.

Sonda
Czy nauczycielka postąpiła słusznie?

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

Pani Agnieszka odniosła się później do sprawy w kolejnym komentarzu.

Napisałam do nauczycielki - nie chcemy walczyć, nie wiem skąd takie przekonanie - dostał propozycję zaśpiewania innej świątecznej piosenki. Świąteczne piosenki wciąż dotyczą ŚWIĄT. My nie świętujemy. Jesteśmy ateistami. I to nie jest zacietrzewienie, jak niektórzy tu próbują to widzieć. To nie ślepe udowadnianie jacy jesteśmy inni i poza tym, to zwyczajna sytuacja, w której nie znamy treści, ewentualnie melodię. Za nucenie połowa oceny :)

Nauka zdalna obowiązuje w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych przynajmniej co 3 stycznia 2021 roku.

Czytaj też: Podlaskie. Powiedziała, że przyszła od księdza. Potem zdarzyło się nieszczęście

Pogoda na święta. Czy spadnie śnieg?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki