Sposobem na to ma być m.in. zachęcanie mieszkańców do wymiany pieców węglowych poprzez większe dopłaty ze strony magistratu. Do miejskiej sieci ciepłowniczej ma być również podłączona Osowa. Pomimo tego Gdańsk może pochwalić się bardzo dobrą jakością powietrza i nie ma problemu ze smogiem. Władze Gdańska chcą jednak zmniejszyć ilość emisji spalin CO2.
Po mieście wciąż poruszają się stare autobusy emitujące sporo nieczystości, a mieszkania ogrzewane są piecami. Aby poprawić jakoś powietrza, trzeba wprowadzić kilka usprawnień. O tym mówił w trakcie specjalnej konferencji Piotr Grzelak, Zastępca Prezydenta Gdańska ds. Polityki komunalnej.
Dodatkowo, Trójmiasto zyska 15 nowych czujników mierzących jakość powietrza. To dzięki programowi, który powstał z inicjatywy Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej. Nowe czujniki mają uzupełnić istniejącą sieć monitoringu atmosfery, dając pełniejszy obraz jakości powietrza.
Mówi Karol Spieglanin z Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej. Najbardziej, dzięki temu programowi, zyska Gdynia. Ilość czujników na terenie miasta zostanie zwiększona z dotychczasowych trzech, do łącznie ośmiu stacji pomiarowych. Pięć nowych urządzeń pozwoli lepiej określać jakość powietrza w całym mieście.
Mieszkańcy Gdańska natomiast mogą na bieżąco sprawdzać jakoś powietrza jakim oddychają. Wydział Środowiska udostępnił aplikację EkoGdańsk, która monitoruje i podaje informacje o obecnym stężeniu w powietrzu pyłów PM10 oraz PM2,5.
Mówi Dariusz Wołodźko z gdańskiego magistratu. Aplikacja EkoGdansk jest całkowicie bezpłatna i dostępna do zainstalowania na wszystkich smartfonach z systemem Android.