- Mamy tylko trzy, cztery dni, aby osobę która trafia do nas na leczenie po próbie samobójczej, zmotywować do życia - mówi Daniel Cejrowski wiceprezes zarządu Pomorskiego Centrum Toksykologii w Gdańsku. Program trwa od kwietnia 2017 r. do końca roku. Do listopada z pomocy psychologicznej centrum skorzystały 53 osoby. Wśród nich najwięcej pacjentów po próbach samobójczych to osoby 30-letnie, wielu jest też nastolatków, nawet 13 i 14-latków, jedna osoba powyżej 60. roku życia.
>>>Na gdyńskiej plaży powstanie sauna? To możliwe!
Pomorskie Centrum Toksykologii pomaga nie tylko osobom po próbach samobójczych, ale również uzależnionym od alkoholu czy narkotyków. Pracownicy centrum bardzo często maja tylko kilka dni, by pomóc osobom, które chciały popełnić samobójstwo czy przeszły ciężkie zatrucie organizmu środkami odurzającymi. Jak przyznają, bardzo często po wyleczeniu fizycznym, takie osoby potrzebują wsparcia psychicznego, ale bardzo często go nie otrzymują.
- Trafiają do nas osoby bezpośrednio po próbie samobójczej, ze Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, pogotowia lub na skutek powiadomień osób prywatnych. Są u nas tylko kilka dni i to jest czas, w którym możemy je “złapać” i zmotywować do życia i wskazać gdzie można szukać pomocy po wyjściu ze szpitala. Mamy świadomość, że leczenie to jedno a przez ten krótki czas trzeba też coś zrobić z ich głową - wyjaśnia Daniel Cejrowski wiceprezes zarządu gdańskiego PCT.
Obecnie w centrum prowadzone są trzy programy profilaktyczne:
1. Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Program zdrowotny skierowanego do osób uzależnionych od alkoholu: "Wsparcie psychologiczne i motywowanie do podjęcia terapii dorosłych osób pijących ryzykownie, szkodliwie oraz uzależnionych od alkoholu, które ze względu na stan bezpośredniego zagrożenia życia wymagały leczenia w regionalnym ośrodku toksykologicznym”, realizacja 2016 - 2018 r.
>>>W tym mieście uczniowie będą jeździć komunikacją miejską za darmo! To wyjątek na Pomorzu
2. Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii
Rozwój wieloletnich programów z zakresu lecznictwa ambulatoryjnego i stacjonarnego "Pomoc psychologiczna dla pacjentów zagrożonych i uzależnionych od środków psychoaktywnych (narkotyków, NPS tzw. dopalaczy – legalnych środków zastępczych, leków używanych jako środki rekreacyjne) w Pomorskim Centrum Toksykologii", realizacja 2017 r.
3. Program Ochrony Zdrowia Psychicznego
Inicjowanie i wspieranie specjalistycznych usług z zakresu pomocy psychologicznej i terapeutycznej dla osób dotkniętych kryzysem psychicznym "Interwencyjny program wsparcia psychologicznego i terapeutycznego dla osób dotkniętych kryzysem psychicznym hospitalizowanych w Pomorskim Centrum Toksykologii z powodu podjętej próby samobójczej", realizacja 2017 r.
Próby samobójcze to coraz poważniejszy problem w Polsce. Szczególnie dużo takich przypadków jest wśród młodzieży. Zobaczcie materiał NOWA TV 24 GODZINY: