- Ale to nie jedyny problem tego sprawcy. Eternit musiał zabrać z sobą. Teraz trwa ustalenie, skąd on pochodził i kto zlecił jego wywózkę. Ponadto sprawca obowiązany został do przedłożenia dokumentu tzw. karty odpadu , że eternit trafił do wyspecjalizowanej i zbierającej odpady niebezpieczne firmy - mówi Zenon Hińca, komendant Straży Miejskiej w Wejherowie.
Eternit z dodatkiem azbestu ze względu na niską cenę, dużą wytrzymałość i nieprzepuszczanie wody cieszył się bardzo dużą popularnością w latach 70. Stosowano go wówczas w wielu gospodarstwach domowych zwłaszcza do pokrywania dachów. Niestety materiał ten okazał się groźny dla zdrowia, gdyż posiada właściwości rakotwórcze.
Polecany artykuł:
- Do dziś w wielu domach wciąż można spotkać dachy z azbestu, jednak do 2032 roku musi on zniknąć z wszystkich budynków w Polsce. Przeprowadzona przez Straż Miejską w latach 2007-2008 kontrola nieruchomości w Wejherowie wykazała , że na terenie miasta według stanu na 31 grudzień 2008 rok znajdowało się około 43 tysiące metrów kwadratowych eternitu, co stanowi około 600 ton tego niebezpiecznego materiału. W 2009 roku Rada Miasta uchwaliła Gminny Program usuwania wyrobów zawierających azbest dla Gminy Miasta Wejherowa na lata 2009-2032, który jest skutecznie realizowany - tłumaczy Zenon Hińca.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express - KLIKNIJ TUTAJ!