Zakończyła się budowa kanału łączącego Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. - Dzięki dobremu projektowi oraz doskonałej organizacji wszelkich dostaw i prac, budowę przekopu Mierzei Wiślanej zrealizowano w ciągu zaledwie 35 miesięcy - podał Urząd Morski w Gdyni. Po zakończeniu całości prac, co planowane jest na 2023 rok, droga wodna umożliwi wpływanie do portu w Elblągu jednostek o długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości i zanurzeniu 4,5 m. - Przekop Mierzei Wiślanej to strategiczna inwestycja dla Polski. Dzięki niej po raz pierwszy w powojennej historii Polski będzie możliwość wpłynięcia na Zalew Wiślany z pominięciem rosyjskich wód terytorialnych. Zasadność decyzji rządu o rozpoczęciu tej inwestycji jest szczególnie widoczna w dzisiejszej sytuacji geopolitycznej - powiedział cytowany w komunikacie przesłanym PAP w piątek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Otwarcie Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną zbiegnie się z 83. rocznicą agresji sowieckiej na Polskę. Telewizja Publiczna zorganizowała koncert w Elblągu pod nazwą "Wierzę w lepszy świat". Zenka Martyniuka nie będzie. Na scenie wystąpią m.in. tacy artyści jak Janusz Radek, Katarzyna Cerekwicka, Krzysztof Kiljański, Maryla Rodowicz, Piotr Cugowski i Ryszard Rynkowski. Transmisja sobotniego koncertu rozpocznie się o godz. 18 na TVP 1.
Czytaj też: Otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej. Żeglarze są wściekli. "Nie darujemy im tego"
Otwarcie Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną będą zabezpieczać policjanci. - Policjanci będą zabezpieczać drogi dojazdowe, a także ręcznie regulować ruch, a funkcjonariusze prewencji oraz pionu kryminalnego będą dbać o bezpieczeństwo uczestników uroczystości - przekazał rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku podinsp. Maciej Stęplewski
- Otwieramy przekop Mierzei Wiślanej, na ten moment czekaliśmy wiele lat. 17 września uruchomiony zostanie Kanał Żeglugowy. W tym dniu statki zyskają swobodny dostęp do wszystkich portów Zalewu Wiślanego i co najważniejsze do portu morskiego w Elblągu. W ten sposób zakończy się pierwszy, najważniejszy etap tej inwestycji – dodał cytowany w komunikacie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
Dziś poza pracami porządkowymi, które potrwają jeszcze kilka tygodni, kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną jest już gotowy. Statki, które będą go pokonywać od strony Zatoki Gdańskiej wpłyną do nowo wybudowanego portu osłonowego. Ten składa się z mającego ponad 1000 metrów długości falochronu wschodniego oraz ponad 500-metrowego falochronu zachodniego. Jego łączna powierzchnia to 260 tys. m2.
Całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to prawie 23 kilometry w tym samo przejście przez Zalew Wiślany wynosi nieco ponad 10 kilometrów, na rzece Elbląg – także ponad 10 kilometrów, a pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał, jak i cały tor wodny będą miały docelowo 5 m głębokości. - Ostateczny termin zakończenia całości inwestycji dot. przekopu Mierzei Wiślanej to jesień przyszłego roku; wszystkie prace są prowadzone zgodnie z harmonogramem - zapewnił w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że koszt inwestycji to ok. 1,9 mld zł.
Czytaj też: Rekin-22. W piątek rozpoczynają się wielkie manewry na Bałtyku. 20 okrętów, samoloty i śmigłowce