Wielkie zmiany w gdyńskiej marinie! To miejsce przejdzie metamorfozę

i

Autor: gdynia.pl

inwestycja

Wielkie zmiany w gdyńskiej marinie! To miejsce przejdzie metamorfozę

2024-03-23 12:46

Dostęp do morza od czasu powstania Gdyni pełnił kluczową rolę w jej rozwoju. Do terenów żeglarskich, które przejdą metamorfozę, dołącza budynek bosmanatu w gdyńskiej marinie będący żeglarskim sercem miasta - podaje gdyński magistrat. Rozwój tego miejsca uzupełni przestrzeń, jaką tworzą nowa marina oraz powstający hotel Mövenpick. W obiekcie znajdzie się m.in. zaplecze szkoleniowe na miarę współczesnych czasów.

Jak zaznacza oficjalny portal miasta Gdynia, ostatnie lata to czas rozwoju żeglarstwa w Gdyni. Z jednej strony w basenie Prezydenta powstała Marina Yacht Park, będąca areną międzynarodowego Polboat Yachting Festival, czyli imprezy, która kolejny rok odbywa się w naszym mieście i cieszy się dużą popularnością wśród żeglarzy z całego świata. 

Z drugiej to czas projektowania i przygotowywania się do zmian w samym otoczeniu basenu żeglarskiego imienia generała Mariusza Zaruskiego. Projekt nowej mariny i hotelu Mövenpick wszedł już w zaawansowaną fazę i w najbliższym czasie powinny rozpocząć się budowy obu obiektów, co oznacza ogromne zmiany wpływające nie tylko na bezpośrednie otoczenie gdyńskiej mariny, ale również widoczne od skweru Kościuszki czy też alei Topolowej.

Wielkie zmiany w gdyńskiej marinie! To miejsce przejdzie metamorfozę

Powstanie nowy budynek bosmanatu wraz z centrum szkoleniowym dostosowany do współczesnych realiów. Nowe miejsce połączy marinę z al. Topolową ciągiem komunikacyjnym atrakcyjnym dla mieszkańców i turystów. "Gdynia poprzez programy dba o wzmocnienie więzi z morzem najmłodszych mieszkańców" - dodaje miasto.

Otwarcie tego ośrodka będzie nową jakością, jeżeli chodzi o działalność szkółek żeglarskich. Działalność skierowaną dla młodzieży, która zaczyna swoją przygodę w tym sporcie, ale również będzie też ważne z punktu widzenia edukacji morskiej kierowanej do uczniów szkół podstawowych czy średnich w Gdyni, dlatego że zarówno są tam przewidziane sale konferencyjne, hangary –

– komentuje Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego

Gdyńska marina obecnie posiada 260 miejsc cumowniczych z dostępem do wody i prądu. Spełnia standardy ekologiczne, można tu korzystać z punktów odbioru ścieków sanitarnych, toalet chemicznych, punktu segregacji śmieci, slipów i żurawia stacjonarnego o obciążeniu do 2,5 tony. Bosmanat odgrywa kluczową rolę jako centrum społeczności żeglarskiej, służy jako baza dla wielu pasjonatów żeglarstwa – zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Istnieje potrzeba modernizacji oraz rozbudowy infrastruktury portowej, aby dostosować się do rosnącej liczby żeglarzy oraz zmiany ich oczekiwań oraz zapewnienia bezpiecznego i wygodnego miejsca cumowania dla różnych jednostek.

Nowy bosmanat wraz z żeglarskim centrum szkoleniowym

– Jako miasto, które ma bogatą tradycję morsko-żeglarską, jesteśmy zobowiązani do zapewnienia odpowiednich warunków dla rozwoju naszej lokalnej społeczności. Ta inwestycja jest kluczowym krokiem w tym kierunku, który umożliwi nam podniesienie standardów dla żeglarzy i umocnienie naszej pozycji jako atrakcyjnego miejsca dla miłośników tego sportu – mówi prezydent Gdyni i nadmienia: – Jednocześnie stanie się niezbędną infrastrukturą, z której będą mogli korzystać nie tylko sportowcy, ale też wszystkie gdyńskie dzieci w ramach nowego programu edukacji żeglarskiej

Planowana inwestycja skupi w sobie m.in. część przeznaczoną dla żeglarzy, magazyn sprzętu ratowniczego oraz zaplecze szkoleniowe. Składać się będzie z trzech budynków. Budynek od szczytu to jest część przeznaczona na bosmanat, z przeznaczeniem dla żeglarzy, administracji na potrzeby organizacji konferencji czy też realizacji potrzeb szkoleniowych. Budynki hangarów stanowią bezpośrednie zaplecze dla szkolenia żeglarskiego, hangary do przechowywania łódek a także pomieszczenia administracyjne i socjalne. Ostatni budynek, ale pierwszy od strony alei Topolowej, będzie to obiekt lżejszej konstrukcji, w którym będzie można umieścić funkcję informacji turystycznej lub gastronomię.

Zgodnie z deklaracją Ministerstwa Sportu i Turystyki Polski Związek Żeglarski będzie ubiegać się o dofinansowanie na realizację obiektu. Inwesytycja będzie finansowana, w równych częściach, przez trzy podmioty: MSiT 33%, Urząd Marszałkowski 33%, Gdynię 33%. Jej szacowany koszt to 30 mln zł.

Gdańsk, Gdynia czy Sopot? Rozpoznaj jakie miasto jest na zdjęciu!  

Groby dzieci i wnuków polskich gwiazd. Olbrychski, Pospieszalski, Chajzer, Szczęsny. Niezapomniani
Źródło: Wielkie zmiany w gdyńskiej marinie! To miejsce przejdzie metamorfozę

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki