Wybory do Parlamentu Europejskiego to wydarzenie, które odbywa się co 5 lat. Obywatele krajów Unii Europejskiej głosują na swoich przedstawicieli i wybierają posłów i posłanki do Parlamentu Europejskiego. W 2024 r. wybory odbywają się w dniach 6-9 czerwca. W Polsce wyznaczono datę głosowania na niedzielę, 9 czerwca. Lokale wyborcze zostały otwarte o godz. 7:00 i były czynne do godz. 21:00.
W tegorocznych wyborach Polacy wybierają łącznie 53 europosłów, którzy będą reprezentować nasz kraj w PE, czyli o jednego więcej niż w ostatnich wyborach w 2019 r. W wyborach w 2024 r. listy wyborcze wystawiło łącznie 11 komitetów, z czego 7 zarejestrowało swoich kandydatów we wszystkich okręgach. Łącznie o mandat eurodeputowanego walczy 1019 kandydatów.
Polecany artykuł:
Wyniki exit poll wyborów do PE w okręgu nr 1
W Polsce wyodrębniono 13 okręgów wyborczych. Okręg wyborczy nr 1 z siedzibą Okręgowej Komisji Wyborczej w Gdańsku objął swoim zasięgiem całe województwo pomorskie. O głosy mieszkańców ubiegało się 70 kandydatów z 7 komitetów.
W niedzielnych wyborach do PE w okręgu obejmującym woj. pomorskiego KO zdobyła 51,06 proc. głosów, PiS - 28,07 proc., Konfederacja - 9,37 proc., a Trzecia Droga - 5,40 proc. - to dane PKW ze wszystkich komisji w tym okręgu. Głosowało 42,61 proc. wyborców.
Kto zostanie europosłem z woj. pomorskiego?
Wiele wskazuje, chociaż nie jest to do końca pewne, że mandat europosła otrzyma Janusz Lewandowski (KO). Prawdopodobnie europosłami nie zostaną: Anna Fotyga (PiS), Przemysław Wipler (Konfederacja), Wioleta Tomczak (Trzecia Droga), Katarzyna Ueberhan (Lewica). Europosłanką może zostać startująca z drugiego miejsca listy KO Magdalena Adamowicz. Mandat eurodeputowanego może również dostać Piotr Müller, który startował jako "czwórka" z listy PiS.
Według stanu na godz. 17:00 frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 28,2 proc. w skali kraju, natomiast w okręgu nr 1 - 29,56 proc. To na chwilę obecną ostatnie dane PKW, podane przed godz. 21:00. Według danych IPSOS frekwencja w wyborach wyniosła 39,7 proc.
Oficjalne wyniki będą przekazywane przez Państwową Komisję Wyborczą w najbliższych godzinach, w miarę zliczania głosów z poszczególnych komisji. Nazwiska przyszłych europosłów poznamy w najbliższych dniach.
Warto pamiętać, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego nie ma stałej liczby mandatów w danym okręgu. Zostanie ona ustalona dopiero po zakończeniu wyborów. Mandaty europosłów otrzymają kandydaci, którzy na danej liście otrzymali największą liczbę głosów.