Kilka dni temu na Twitterze Mariusz Błaszczak zamieścił grafikę z danymi dotyczącymi liczebności wojska w latach 2015 i 2022. Jak wskazuje grafika, siły zbrojne liczyły w 2015 roku 96 tys. żołnierzy, a w 2022 - 164 tys. żołnierzy. Grafika przedstawia również dane dotyczące liczby powołań żołnierzy zawodowych i zwolnień ze służby w 2022 roku. Tych pierwszych, wedle informacji MON, było 13 742, a drugich - 8 988. Uwzględniono również dane na styczeń bieżącego roku: jak czytamy, od początku roku było 3 969 powołań żołnierzy zawodowych i żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz 4 392 zwolnień ze służby.
"To tyle na temat rzekomego exodusu żołnierzy. Wojsko Polskie rośnie w siłę! Mamy coraz więcej żołnierzy, którzy dysponują najnowocześniejszym sprzętem. Odtwarzamy jednostki i tworzymy nowe. Tylko w tym roku w dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej przygotowaliśmy 25 tys. miejsc" - skomentował te dane na Twitterze szef MON.
Obowiązkowe ćwiczenia wojskowe 2023? Czy każdy musi się na nie zgłosić?
Nawet do trzech tysięcy osób w Polsce mogą dotrzeć wezwania na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. Zastanawiasz się czy wzywani będą tylko ci, którzy mieli już jakiś kontakt z armią? Okazuje się, że nie. Wezwanie może dostać każdy pełnoletni obywatel Polski. Trójmiejscy żołnierze w rozmowie z portalem trojmiasto.pl zaznaczają, że do armii nie będą nikogo brać siłą. - Będziemy rozmawiać i zapraszać, ale bez zmuszania - przekazali w rozmowie z trojmiasto pol mundurowi z Ośrodka Zamiejscowego w Gdańsku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Wykonujesz ten zawód? Możesz dostać wezwanie do wojska na ćwiczenia!
Zgodnie z Ustawą o Obronie Ojczyzny wezwanie na ćwiczenia wojskowe mogą otrzymać osoby wykonujące te zawody:
- lekarze,
- informatycy,
- kierowcy zawodowi,
- mechanicy,
- pielęgniarki.
Ważną informacją jest to, że osoby z tych grup zawodowych mogą zostać wezwane na ćwiczenia nawet wtedy, gdy nigdy wcześniej nie miały kontaktu z armią.
Ile trwają ćwiczenia wojskowe 2023?
Ustawa o Obronie Ojczyzny precyzuje także czas trwania takich ćwiczeń wojskowych. Zgodnie z jej zapisami cywile mogą zostać wezwani na ćwiczenia:
- jednodniowe,
- krótkotrwałe - trwające nieprzerwanie do 30 dni,
- długotrwałe - trwające nieprzerwanie do 90 dni,
- rotacyjne - trwające łącznie do 30 dni i odbywane z przerwami w określonych dniach w ciągu danego roku kalendarzowego.
Zgodnie z prawem takie ćwiczenia są obowiązkowe. W gdańskim ośrodku zamiejscowym CWCR portalowi trojmiasto.pl powiedział, że w skali kraju wezwania mogą trafić do niemal 3 tysięcy osób. Mundurowi dodają, że nie chcą na ćwiczenia brać nikogo na siłę.
- Nie ma limitu na województwa. Limit jest ogólnopolski i wynika on z zapotrzebowania jednostek wojskowych. Te osoby [wcześniej nieprzeszkolone - dop. red. trojmiasto.pl] będziemy zapraszać na ćwiczenia, uzgadniać z nimi możliwość wzięcia udziału w ćwiczeniach, a nie "wzywać" - powiedział w rozmowie z trojmiasto.pl ppłk Paweł Górski z Ośrodka Zamiejscowego w Gdańsku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Dlaczego dostawy nowoczesnych czołgów dla Ukrainy są aż tak ważne?
Posłuchaj rozmowy Jana Złotorowicza z ekspertką ds. bezpieczeństwa.
Listen on Spreaker.