Aktualizacja (17 marca): Gdańskie lotnisko pozostaje w gotowości na przyjęcie lotów repatriacyjnych, technicznych i czarterowych. Terminal pasażerski jest otwarty, mimo że nie działa większość usług w jego obrębie. - Przez kilka najbliższych dni będziemy obserwować sytuację. W zależności od tego, jakie będzie zapotrzebowanie linii na korzystanie z naszego lotniska, podejmiemy decyzję, czy ograniczyć działalność. Lotnisko nie zostanie jednak zamknięte - zapewnia Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego i zawieszenie lotów międzynarodowych wiązało się ze zmianą planów tysięcy Polaków. Teraz trudniejsze będzie również przemieszczanie się między miastami. W najbliższym czasie nie będą bowiem odbywać się loty wewnątrzkrajowe. W rozmowie z Polsat News potwierdził to Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Połączenia międzymiastowe nie zostaną jednak całkowicie zerwane. Wciąż kursować mają pociągi i autobusy. - Sytuacja w transporcie krajowym zmienia się dynamicznie. Liczba pasażerów w pociągach Intercity zmniejszyła się o 75 procent - powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. - Planujemy zmniejszenie liczby pociągów w rozkładach, ale nie zawieszenie przewozów międzymiastowych - dodał.
- Niech ten tydzień będzie tygodniem narodowej kwarantanny. Im mniej będziemy podróżować, tym większa szansa, że niebawem podamy informacje łagodzące. Na tym polega walka z epidemią - mówił premier Mateusz Morawiecki.
Czytaj także: Co musisz wiedzieć, jeśli obejmie cię kwarantanna?
W Polsce do godziny 12:00 w poniedziałek (16 marca) wykryto 150 potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem.
Koronawirus w Polsce. Mapa potwierdzonych przypadków:
Koronawirus z Chin. Informacje z Trójmiasta i okolic!