Konsekwencje związane z przełowem dotyczą nie tylko ryb, ale również ludzi na całym świecie.

i

Autor: Pixabay.com

Za 30 lat w Bałtyku NIE BĘDZIE RYB?! Jest ważny apel

2019-12-23 8:15

W Bałtyku już za kilka dekad może zabraknąć ryb! To wyniki najnowszych badań, które zwracają uwagę na problem tzw. "przeławiania". Dzięki nowoczesnym technologiom ludzie są obecnie w stanie poławiać znacznie więcej ryb i owoców morza, niż odtwarza przyroda. - Wybierajmy z rozwagą to, co pojawi się na świątecznym stole - apeluje Joanna Ornoch z Marine Stewardship Council.

Sonda
Czy sprawdzasz pochodzenie ryby przed jej zakupem?

Zapotrzebowanie na ryby, nie tylko w okresie świątecznym, rośnie z roku na rok. Jeśli jednak zjawisko "przeławiania" będzie nadal występować, życie morskie może wyginąć całkowicie do 2048 roku. - Dlatego tak ważne jest wspieranie polityki na rzecz zrównoważonego rybołówstwa. Istotna jest także nasza postawa jako konsumentów, np. kupowanie ryb pochodzących z certyfikowanych źródeł czy ze zrównoważonych połowów. Wystarczy na opakowaniach poszukać certyfikatu MSC, znaku z niebieską rybką - mówi Joanna Ornoch z Marine Stewardship Council. - Chodzi o to, by nawet podczas codziennych zakupów, nie tylko tych świątecznych, zwrócić uwagę na występujący problem. W końcu także nasze dzieci czy wnuki chciałyby móc jeść bałtyckie ryby - dodaje Joanna Ornoch. 

Niebawem w morzach może zabraknąć ryb. Jak z tym walczyć? O tym w Radiu Eska Joanna Ornoch z Marine Stewardship Council. Posłuchaj:

Konsekwencje dotyczą nie tylko samych ryb, ale również ogromnej liczby ludzi na całym świecie - rybaków, przetwórców, producentów. Szacuje się, że obecnie ponad 800 mln osób utrzymuje się i zależy żywnościowo od rybołówstwa. Brak ryb będzie miał dla nich katastroficzny skutek. 

Mimo że zdaniem ekologów problem jest bardzo poważny, wyłącznie niektórzy mieszkańcy przyznają się do świadomego wyboru ryb. 

- Wyłącznie hodowlane rybki. Mam pewność co do ich pochodzenia - mówi mieszkaniec Gdyni. - Na co dzień jestem bardzo ekologiczna. Segreguję śmieci, mam dużą wiedzę. W tym jednak wypadku trzeba się przyznać. Człowiek wchodzi do sklepu i łapie pierwsze lepsze opakowanie. Trzeba to zmienić - dodaje sopocianka.

Gdzie mieszkańcy Trójmiasta kupują ryby? To sprawdziła reporterka Radia Eska. Posłuchaj:

Jak informują badacze, już dzisiaj w wyniku przełowów gatunki takie jak tuńczyk błękitnopłetwy czy węgorz europejski są zagrożone wyginięciem.

Express Biedrzyckiej - Arlukowicz

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki