Aktualizacja godz. 10.00:
Biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Gdańsku wydało komunikat:
Poziom wody wraca do bezpiecznych stanów
"Stan wód ok. godziny 7.00 w Porcie Północnym wynosił 554 cm przy tendencji malejącej, natomiast w Sobieszewie 568 cm również z tendencją malejącą. Obie wartości spadły ze stanów alarmowych do stanów ostrzegawczych. Sytuacja powoli stabilizuje się, a siła wiatru sukcesywnie maleje.
Miejskie służby nadal pozostają w pełnej gotowości i w razie konieczności będą podejmować odpowiednie działania. W dalszym ciągu zamknięte jest molo w Brzeźnie. Zabezpieczone są najniżej położone wejścia na plaże.
Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB Gdynia nadal ostrzega o możliwości wystąpienia silnych wiatrów. Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45km/h do 60 km/h w porywach do 90 km/h z północy. Taki stan może utrzymać się do godziny 12.00. Natomiast do godziny 16.00 w części wschodniej strefy brzegowej utrzymywać się może sztorm. Wiatr z kierunków północnych może wiać z siłą 6 do 7, w porywach 8 do 9, powoli słabnący na 5 do 6, w porywach 7 do 8 w skali B.
IMG informuje również o możliwości wystąpienia przelotnych opadów śniegu lub krupy śnieżnej, lokalnie ograniczających widzialność poniżej 500 m. Możliwe są również zawieje śnieżne.
Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od 2 cm do 5 cm. Temperatura maksymalna około 0°C. Takie warunki mogą powodować utrudnienia na drogach. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności".
W woj. pomorskim bez prądu pozostaje ok. 800 odbiorców. Awarie występują w okolicach Stegny, Nowego Dworu Gdańskiego, Sobieszewa czy Kartuz.
Wcześniej pisaliśmy:
W środę, 2 stycznia, poziom wody w Bałtyku gwałtownie wzrósł, co doprowadziło do cofki na wielu rzekach uchodzących do Bałtyku. Podniósł się m.in. stan Motławy, która częściowo zalała Długie Pobrzeże. Stan alarmowy na Martwej Wiśle i w Porcie Północnym został przekroczony o kilkadziesiąt centymetrów. Strażacy w całym województwie interweniowali prawie 200 razy. Najczęściej wyjeżdżali do połamanych i nadłamanych drzew.
>>> 180 interwencji w ciągu dwóch dni! Strażacy na Pomorzu mają pełne ręce roboty [AUDIO]
Polecany artykuł:
Dodatkowo po południu sytuację pogorszyły opady śniegu i tworzące się na drogach oblodzenie. Utrudnienia występowały na trasach wielu linii autobusowych, przez co komunikacja miejska musiała korzystać z objazdów.
Tak w środę, 2 stycznia wyglądała sytuacja w Trójmieście:
W środę rano IMGW poinformowało, że poziom wody opadł poniżej stanu alarmowego. O godz. 5.00 rano na Martwej Wiśle w Sobieszewie odnotowano 563 cm, czyli 7 cm poniżej stanu alarmowego a w Porcie Północnym 560 cm, a więc 10 cm poniżej stanu alarmowego.
W południowej części województwa pomorskiego obowiązuje ostrzeżenie o oblodzeniu: " Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna i przy gruncie od -3°C do -1°C". Natomiast wzdłuż Wybrzeża wciąż będzie mocno wiało, a na drogach tworzyć się będzie gołoledź: "Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 90 km/h, z północy".
Z prognozy zagrożeń IMGW dla Pomorza wynika, że trudna sytuacja pogodowa utrzyma się co najmniej do weekendu. W piątek dodatkowo występować będą marznące opady deszczu, które tworzyć będą lodową warstwę na jezdniach.