Zbiornik Wody Stara Orunia liczy obecnie 150 lat. Został wybudowany na planie kwadratu o boku 40 m, a jego wysokość wynosi ponad 5 m. Wnętrza rezerwuaru przypominają obiekt sakralny, a to ze względu na klasyczną konstrukcję, złożoną z naw i arkad. Jednocześnie zbiornik oruński jest jednym z największych siedlisk nietoperzy w północnej Polsce. Z uwagi na okres hibernacji latających ssaków, obiekt jest udostępniany mieszkańcom i turystom wyłącznie w sezonie letnim. A zapisy na zwiedzanie Zbiornika Stara Orunia właśnie ruszyły. Spacer po rezerwuarze wraz z przewodnikiem odbywa się w grupach do 30 osób. Koszt biletu wynosi 5 złotych, a zwiedzanie trwa ok. pół godziny.
Z kolei od 15 czerwca będzie można zapisać się na spacer po Zbiorniku Wody Kazimierz. Nowoczesny rezerwuar wieżowy został otwarty w 2015 roku. Dzięki budowie wodociągu i zbiornika, mieszkańcy Wyspy Sobieszewskiej są zaopatrywani w zdrową wodę pitną z ujęć głębinowych. W obiekcie znajduje się podzielona na dwie strefy wystawa multimedialna. Ponadto z wieży zbiornika można podziwiać rozległy widok na Wyspę Sobieszewską i Żuławy Wiślane. Zwiedzanie rezerwuaru również w tym sezonie ma być bezpłatne.
Jedynym obiektem na trasie Szlaku Wodociągowego, który można zwiedzać przez cały rok jest Zbiornik Stary Sobieski we Wrzeszczu. Rezerwuar został wybudowany w 1911 roku w formie żelbetowego monolitu. Pierścienie-korytarze mierzą prawie 7 metrów szerokości i 5,5 metrów wysokości. Tak specyficzna konstrukcja daje niesamowity efekt „groty szeptów”. Wrażenia akustyczne różnią się w zależności od miejsca – od trwającego nawet kilka sekund pogłosu, aż po echo wielokrotnie powtarzające każde słowo. W obiekcie można zobaczyć wystawę „Woda dla pokoleń – historia gdańskich wodociągów”. Jednym z najciekawszych eksponatów jest… list w butelce znaleziony podczas remontu zbiornika Stara Orunia. Zwiedzanie rezerwuaru we Wrzeszczu trwa ok. 75 minut. Koszt biletu to 5 złotych.
Więcej informacji na temat zapisów i zwiedzania znajdziecie TUTAJ.