Spis treści
- Atak zimy w lutym 2025 roku
- Śnieżyce i dwucyfrowy mróz w Polsce. Nowa prognoza pogody
- Prognoza długoterminowa dla Polski
Atak zimy w lutym 2025 roku
Na początku tygodnia przekazywaliśmy szczegóły prognozy IMGW, z których wynika, że zima zaatakuje śniegiem i chłodem. Synoptycy wskazali weekend 8-9 lutego jako dni z opadami białego puchu. Zimowy klimat odnotujemy w województwach:
- podlaskim
- dolnośląskim
- małopolskim
- śląskim
- podkarpackim
- lubelskim
- świętokrzyskim
- łódzkim
- wielkopolskim
- warmińsko-mazurskim
- kujawsko-pomorskim
W tym momencie zachodzi pytanie, czy zima zostanie z nami na dłużej. Okazuj się, że w okresie 10-14 lutego weźmie - kolejne już w tym sezonie - dni wolne. Na szczęście fani sanek, bałwanów i bitew na śnieżki mogą odetchnąć. To jeszcze nie koniec! Ciekawą analizę przekazał Michał Kołodziejczyk, ekspert i współautor serwisu fanipogody.pl. Dominujący w Polsce wyż ustąpi w połowie miesiąca.
Śnieżyce i dwucyfrowy mróz w Polsce. Nowa prognoza pogody
Zdaniem wspominanego wyżej Kołodziejczyka, druga dekada lutego przyniesie noce z temperaturami na poziomie -10 stopni Celsjusza. Konkretny atak zimy nastąpi w okolicach 15 lutego.
Na mapie z prognozą opadów na 17 lutego widać nurkujący z północy na południe niż, z którym do Polski dotrą śnieżyce. Oczywiście to dość odległy termin w prognozach, jednak obecne wyliczenia modeli numerycznych dość jasno pokazują, że zima w tym sezonie nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa - podkreśla Michał Kołodziejczyk z serwisu fanipogody.pl.
Jak słusznie zaznaczył pasjonat od tematyki pogodowej - prognozy długoterminowe i średnioterminowe mogą ulec delikatnym przetasowaniom. IMGW potwierdza jednak, że chłód da się we znaki Polakom. W drugiej dekadzie lutego średnia temperatura maksymalna w naszym kraju nie powinna przekroczyć 4 stopni Celsjusza. Na południowych krańcach Małopolski średnia temperatura minimalna wyniesie do -9 stopni (10 - 16 lutego 2025).
Prognoza długoterminowa dla Polski
Wygląda na to, że połowa lutego przyniesie ostatnie w tym sezonie podrygi zimy. Z prognozy długoterminowej IMGW wynika, że trzecia dekada miesiąca to już średnie temperatury maksymalne na poziomie 8 stopni Celsjusza. Najcieplej powinno być na południowym zachodzie kraju. Naturalnym jest, że na tym etapie nie wykluczymy zimowych akcentów, ale wiosna powoli przejmuje inicjatywę.
Prognozy i ewentualne ostrzeżenia meteo będziemy aktualizować w lokalnych oddziałach "Super Expressu" i w pogodowym serwisie.