Pod koniec minionego tygodnia gdańscy funkcjonariusze odebrali bardzo niepokojące zgłoszenie. Wynikało z niego, że młoda dziewczyna chce odebrać sobie życie. - Dyżurny natychmiast przekazał dane oraz rysopis 15-latki policjantom. Kilkunastu mundurowych zaczęło przeszukiwać teren, w którym mogła przebywać. Dzielnicowi asp. szt. Jan Chmieliński oraz asp. Łukasz Chotomski z komisariatu przy ulicy Kartuskiej zajęli się sprawdzeniem terenów zielonych w rejonie dzielnicy Aniołki. Z odległości kilkudziesięciu metrów zauważyli poszukiwaną nastolatkę - relacjonuje asp. szt. Mariusz Chrzanowski z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Reakcja stróżów prawa pozwoliła w ostatniej chwili uratować dziewczynie życie.
- Dzielnicowi podbiegli do drzewa. Jeden z nich, chwytając za nogi, uniósł 15-latkę. Drugi funkcjonariusz oswobodził ją z wiszącej liny. Mundurowi natychmiast udzielili jej pomocy przedmedycznej i wezwali na miejsce pogotowie ratunkowe. Nastolatka została zabrana do szpitala. Przebywa pod opieką medyczną. Trwa sprawdzanie, dlaczego chciała popełnić samobójstwo - mówi asp. szt. Mariusz Chrzanowski.
Jeśli widzisz, że ktoś z twoich bliskich jest smutny bądź przygnębiony, nie pozostawaj obojętny. - Zapytaj, jak możesz pomóc, uczul osoby z otoczenia na problem, okaż troskę i zainteresowanie. Jeśli dzieje się coś złego i wiesz, że życie bądź zdrowie tej osoby jest zagrożone, zadzwoń na numer alarmowy 112 i postaraj się przekazać lokalizację. Pamiętaj, że w takich sytuacjach ogromne znaczenie ma czas - apelują służby.
Pomocy w trudnych momentach można szukać w odpowiednich instytucjach. Jedną z nich jest Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy Placu Księdza Prałata Jana Gustkowicza 13 w Gdańsku. Telefon 58 511 01 21 jest czynny całą dobę. Jeśli czujesz taką potrzebę, skorzystaj z bezpłatnego telefonu zaufania dla dorosłych 116 123 (codziennie od 14:00 do 22:00). Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 odpowiada każdego dnia przez 24 godziny.