Polecany artykuł:
Bezpieczeństwo to podstawa
Niemal 14 tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych w Polsce zostało oznaczonych nowymi żółtymi naklejkami. Widnieje na nich indywidualny numer przejazdu oraz telefony alarmowe.
W przypadku awarii samochodu na przejeździe szybkie zgłoszenie na numer 112 pozwoli precyzyjnie określić miejsce zdarzenia. Kolejarze będą mogli sprawnie wstrzymać ruch pociągów, by zapobiec tragedii.
Jak to działa?
Na każdym przejeździe znajdziemy co najmniej dwie naklejki z indywidualnym numerem identyfikacyjnym przejazdu i telefonami alarmowymi. Specjalne łącze, między operatorami numeru 112 a służbami PKP PLK, odpowiedzialnymi za ruch pociągów, zapewni szybkie reakcje na zagrożenia, czyli wstrzymanie ruchu pociągów na danym odcinku.
Zobacz także: Zmiany w rozkładach PKM. Będą nowe połączenia [AUDIO]
- Dodatkowe informacje, na żółtych naklejkach, umieszczone przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na przejazdach kolejowo-drogowych ułatwiają i przyśpieszają działania dla bezpieczeństwa kierowców oraz pasażerów pociągów - mówi Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. - To kolejna inicjatywa, która ogranicza zagrożenia wynikające z niewłaściwego zachowania kierowców lub zdarzeń losowych - dodaje.
Jak zgłaszać niebezpieczne sytuacje na przejazdach?
W przypadku awarii lub zdarzenia na przejeździe i po połączeniu z numerem 112, kierowca podaje indywidualny numer identyfikacyjny z żółtej naklejki. Operator numeru 112 powiadamia za pomocą specjalnie stworzonego łącza służby PKP PLK. Następnie wydane zostaje polecenie wstrzymania ruchu pociągów.