Pożary łąk i lasów to poważny problem, z którym borykają się mieszkańcy całej Polski. Ostatnio województwo mazowieckie nawiedziła prawdziwa plaga pożarów, strażacy mają ręce pełne roboty. Tysiące pożarów, wysychająca Wisła i brak wody w kranach – to tylko nieliczne z problemów, które są skutkiem wiosennej suszy w Polsce.
ZOBACZ TEŻ: Co on sobie myślał?! Walił metalową rurą w ekrany akustyczne na oczach policjanta!
Niestety w nadchodzących miesiącach Warszawie grozi jeszcze większa susza niż w roku ubiegłym. Takie warunki pogodowe negatywnie oddziałują na trawy, drzewa, łąki i lasy, ale także a zdrowie mieszkańców. Warszawski Zarząd Zieleni postanowił do końca maja nie kosić trawników. Duże zmiany w pielęgnacji zieleni wprowadza również ursynowski urząd dzielnicy. Urząd przygotował „10 kroków Ursynowa w walce z suszą”.
- Dzielnica przygotowała pakiet 10 własnych inicjatyw, które mają ograniczyć negatywne konsekwencje długotrwałych braków opadów i utrzymujących się wysokich temperatur. Ważnym elementem strategii Ursynowa jest zachęcenie mieszkańców, spółdzielni, wspólnot i innych podmiotów do współpracy oraz podjęcia podobnych działań w własnym zakresie – informuje Wydział Komunikacji Społecznej dla Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy.
Niezmiernie istotna w tym okresie jest przede wszystkim edukacja. Władze zachęcają do picia kranówki, ograniczenia mycia samochodu lub też podlewania przydrożnych drzew i krzewów. - Dzielnica wznawia również akcję wystawiania misek z wodą dla psów, kotów, ptaków, jeży, owadów i innych zwierząt żyjących w mieście. Wśród 10 „kroków” do walki z suszą znalazły się m.in.: ograniczenie koszenia traw, regularne podlewanie młodych drzew w okresie od wiosny do jesieni, nowe nasadzenia drzew, a w miejsce zniszczonych trawników tworzenie łąk kwietnych. Dzielnica planuje również zintensyfikować działania w kierunku zatrzymywania wód opadowych w miejscu ich powstania - informują przedstawiciele dzielnicy Ursynów.
- Zmiany klimatu, których przyczyna leży po stronie działalności człowieka, są faktem. Każdy z nas odczuwa je na własnej skórze. Utrzymujące się wysokie temperatury, długotrwałe okresy bez opadów deszczu, bezśnieżne zimy, nagłe i niezwykle intensywne burze i wiatry to są zjawiska, z którymi dotychczas nie mieliśmy do czynienia w takim zakresie. Dziś musimy nauczyć się z nimi żyć, ale jednocześnie ograniczyć nasze negatywne oddziaływanie na środowisko – wyjaśnia Bartosz Dominiak, Zastępca Burmistrza Ursynowa.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj.