100 zdjęć na 100-lecie niepodległości. Narodowe Archiwum Cyfrowe zaprasza do głosowania [ZDJĘCIA]

2018-02-26 16:16

Narodowe Archiwum Cyfrowe przygotowało jedyny w swoim rodzaju projekt z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości - “100x100”. Celem projektu jest wybranie wspólnie z internautami 100 najciekawszych zdjęć z okresu II RP, które zostaną opublikowane w formie albumu jesienią 2018 roku.

- Misją Narodowego Archiwum Cyfrowego jest budowanie nowoczesnego społeczeństwa świadomego swojej przeszłości. Fotografia stała się w XX wieku głównym medium przekazu informacji i wspomnień, a z uwagi na ogrom zniszczeń, jakich dokonała II wojna światowa rola tego typu przekazu jest dziś nie do przecenienia - mówi Marianna Otmianowska, Dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego.

>>> Tak wyglądała Warszawa pod koniec lat 50. Unikatowe slajdy! [ZDJĘCIA]

Od 12 lutego, w każdy poniedziałek, na profilu Narodowego Archiwum Cyfrowego prezentowana jest nowa galeria złożona z około 25 zdjęć z zasobu NAC. Użytkownicy mogą wybrać spośród nich najciekawsze zdjęcia, a 10 fotografii z największą ilością polubień znajdzie się w albumie. Od 12 lutego do 22 kwietnia internauci wybiorą łącznie 100 zdjęć z epoki XX-lecia międzywojennego, które ich zdaniem powinny trafić do albumu “100x100”.

>>> Ursynów: Znaleziono list w butelce, a właściwie kapsułę czasu sprzed 50 lat [AUDIO]

W zasobie NAC znajduje się prawie 16 milionów fotografii, w tym zespoły takie jak: Archiwum Fotografii Ilustrowanego Kuriera Codziennego - prężnie działającego przedwojennego koncernu wydawniczego, Archiwum Fotografii Henryka Poddębskiego - jednego z najznamienitszych fotografów II RP czy Archiwum Fotografii Narcyza Witczaka Witaczyńskiego - kawalerzysty i jednego z fotografów Józefa Piłsudskiego.

- Tym projektem realizujemy jeden z celów Narodowego Archiwum Cyfrowego, czyli budowanie tożsamości wyrastającej z pamięci - mówi Marianna Otmianowska.

12 lutego ruszyło głosowanie na zdjęcia do rozdziału “Życie codzienne”, 19.02 "Krajobraz", a dzisiaj (26.02) rusza głosowanie do rozdziału "Kultura". Kolejne to:

- Przemysł (5.03)
- Sport (12.03)
- Polityka (19.03)
- Obyczaje (26.03)
- Dzieci i młodzież (2.04)
- Wojsko (9.04)
- Nauka (16.04)

Czytaj też: Tych miejsc już nie zobaczycie! Oto kultowe kawiarnie przedwojennej Warszawy [GALERIA]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają