Warszawa. 12 bohaterów odzyskało nazwiska

2014-02-28 23:31

Dwunastu kolejnym bohaterom zamordowanym przez komunistyczny reżim przywrócono nazwiska. Jest wśród nich dowódca wileńskiego oddziału AK kapitan Antoni Olechnowicz (†46 l.) oraz komandor marynarki wojennej Stanisław Mieszkowski (†49 l.). Zidentyfikowali ich naukowcy badający szczątki zabitych w bestialski sposób żołnierzy, które wykopano na tzw. Łączce na Powązkach. Rodziny, które odebrały w piątek w Belwederze specjalne potwierdzenia, nie kryły wzruszenia.

- 60 lat szukałem zwłok ojca. Ten dzień jest pierwszym, w którym nie czuję się obywatelem drugiej kategorii - mówi łamiącym się głosem Witold Mieszkowski (77 l.), syn komandora Mieszkowskiego. Podczas piątkowego spotkania w Belwederze naukowcy z IPN ujawnili 12 nazwisk osób, które zostały zidentyfikowane podczas wykopalisk na "Łączce". W grobie rozpoznanego wcześniej majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" (†41 l.) odnaleziono kapitana Antoniego Olechnowicza z wileńskiej Armii Krajowej. Wśród ofiar ujawnionych w piątek są też żołnierze ze zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" z oddziału "Zapory", których po wojnie władze komunistyczne oskarżyły o szpiegostwo i spisek, a następnie skazały na karę śmierci. Część z nich została zabita strzałem w tył głowy i pochowana twarzą w kierunku ziemi.

Zobacz: Warszawa. Żołnierze Wyklęci docenieni!

- Prosimy wszystkich o cierpliwość, zwłaszcza rodziny zamordowanych. Nasze prace nie są jeszcze zakończone - uspokaja dr Andrzej Kunert (52 l.), sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Na ten rok zaplanowano kolejny etap ekshumacji. Badacze na wiosnę chcą wrócić na Powązki, ale też rozpocząć prace na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej, gdzie również znajdują się mogiły zamordowanych przez komunistów. - Ich groby znajdują się pod miejscami pochówku innych ludzi, więc trzeba tu zachować szczególną troskę i czujność - mówi Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik prezesa IPN ds. poszukiwań ofiar terroru komunistycznego.

Na razie znamy 30 z 200 osób, których szczątki wykopano. Prezydent Bronisław Komorowski (62 l.) zapowiedział, że prace będą kontynuowane, a we wrześniu odbędą się na pl. Piłsudskiego pierwsze uroczystości pogrzebowe zidentyfikowanych żołnierzy. Po raz kolejny padło też hasło likwidacji aresztu na Rakowieckiej i dostosowania go do potrzeb muzeum pamięci ofiar komunizmu.

Tadeusz Płużański, szef działu Opinie w "Super Expressie", prezes Fundacji "Łączka":

- To bardzo ważny kolejny etap w identyfikacji Żołnierzy Wyklętych. Podpisuję się pod słowami Witolda Mieszkowskiego, syna zamordowanego komandora, by na zdjęte podczas trzeciego etapu ekshumacji groby znaleziono inne miejsce.

Ich zidentyfikowano:

* Jan Czeredys (1912-1948), major Wojska Polskiego
* Adam Gajdek (1915-1949), podoficer WP, żołnierz Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej, Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość"
* Roman Groński (1926-1949), ps. Żbik, por. Zrzeszenia "WiN", oddziału mjr. H. Dekutowskiego ps. Zapora
* Aleksander Adam Kita (1912-1952), ppłk WP
* Jerzy Miatkowski (1923-1949), ps. Zawada, żołnierz AK, ppor. Zrzeszenia "WiN", oddziału mjr. H. Dekutowskiego ps. Zapora
* Stanisław Mieszkowski (1903-1952), komandor Marynarki Wojennej
* Antoni Olechnowicz (1905-1951), kpt. dypl. WP, ppłk. AK, ostatni komendant Wileńskiego Okręgu AK
* Marian Orlik (1916-1952), ppłk WP
* Zbigniew Przybyszewski (1907-1952), komandor Marynarki Wojennej
* Karol Rakoczy (1928-1950), żołnierz Ruchu Oporu AK, następnie Narodowych Sił Zbrojnych
* Edmund Tudruj (1923-1949), ps. Mundek, por. AK, Zrzeszenia "WiN", oddziału mjr. H. Dekutowskiego ps. Zapora
* Arkadiusz Wasilewski (1925-1949), ps. Biały, por. AK, Zrzeszenia "WiN", oddziału mjr. H. Dekutowskiego ps. Zapora

Tu uczcisz pamięć Wyklętych

W sobotę już po raz trzeci w stolicy i okolicach obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Losom bohaterskich żołnierzy, którzy po wojnie padli ofiarami komunistycznych władz, poświęconych zostanie kilkadziesiąt imprez.

sobota:
* godz. 11: z placu Zamkowego wyruszy rowerowa masa krytyczna
* godz. 11: gra miejska "Obława 1944-1963" - pl. Kilińskiego, Mińsk Mazowiecki
* godz. 11.20: rekonstrukcja próby uwolnienia więźniów z obozu przejściowego - Ostrówek, gm. Klembów
* godz. 12: bieg, gra rodzinna oraz rekonstrukcja potyczki oddziału "Olecha" z NKWD- park Skaryszewski
* godz. 14: rekonstrukcja historyczna próby odbicia więźniów z katowni NKWD i UB - pl. 15 Sierpnia, Kobyłka
* godz. 14.30: uroczystość w miejscu potajemnych pochówków na Powązkach Wojskowych (kwatera "Ł")
* godz. 17: apel poległych przy Grobie Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego, a następnie przemarsz Krakowskim Przedmieściem do archikatedry św. Jana na mszę celebrowaną przez kard. Kazimierza Nycza
* godz. 19.30: koncert "Panny wyklęte" z udziałem Maleo Reggae Rockers, Kasi Kowalskiej, sióstr Przybysz i Haliny Mlynkovej - klub Palladium, ul. Złota 9 (bezpłatne wejściówki do pobrania na profilu Strefy Edukacyjnej IPN na facebooku)

niedziela:
* godz. 12-20: III Warszawski Maraton Filmowy o Żołnierzach Wyklętych - ul. Foksal 3/5, Centrum Prasowe
* godz. 12.30: uroczysta msza święta celebrowana przez abp. Henryka Hosera i koncert "Podziemna armia powraca - Żołnierze Niezłomni" - katedra warszawsko-praska św. Floriana
* godz. 15.30: rekonstrukcja historyczna - skwer kpt. Z. Pawlaczyka u zbiegu Rosoła i Płaskowickiej
* godz. 18: koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" - Katedra Polowa Wojska Polskiego, ul. Długa 13/15

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają