Atmosferę stanu wojennego będzie można dziś poczuć m.in. przed wejściem do stacji metra Centrum, gdzie przechadzać się będą ubrani w mundury zomowców studenci. Rozdawane będą też ulotki informujące o grudniu 1981 roku. - Chcemy opowiedzieć o stanie wojennym szczególnie młodym ludziom, którzy o tych tragicznych wydarzeniach uczyli się z książek - tłumaczy Jacek Grzeszak z Fundacji Odpowiedzialności Obywatelskiej, która współorganizuje obchody.
Przeczytaj: Owsiak: Smoleńsk poróżnił naród bardziej niż stan wojenny
Rocznicę upamiętni też Instytut Pamięci Narodowej. W godz. 10-20 z pl. Konstytucji będzie kursował zabytkowy Ikarus 280, który przejedzie obok miejsc związanych ze stanem wojennym, m.in. gmachu MSW i aresztu przy ul. Rakowieckiej, Pałacu Mostowskich, Domu Partii. O godz. 16 przed kościołem św. Stanisława Kostki na Żoliborzu zostanie otwarta wystawa zdjęć 56 osób zamordowanych w stanie wojennym i w ciągu całej dekady lat 80. Również o godz. 16 na PKiN rozbłyśnie Światło Wolności. - Zachęcamy też wszystkich, by wieczorem zapalili świeczki w oknach swoich domów - mówi Michał Kurkiewicz z IPN.
Dom Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) zaprasza dziś o godz. 18 na darmowy pokaz dokumentów "Literatura i prasa podziemna" i "Aktorzy w stanie wojennym" oraz spotkanie z ich bohaterami. O godz. 20.30 w kościele św. Krzyża będzie można z kolei wysłuchać koncertu piosenek barda Solidarności Jacka Kaczmarskiego.