Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie

i

Autor: Wikipedia, autor: Mister No, CC, 2011 Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie

76. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim [PROGRAM UROCZYSTOŚCI]

2019-04-19 10:58

Oficjalne obchody 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim rozpoczną się o godzinie 12. Przedstawiamy program uroczystości. 

O godzinie 12 na terenie Warszawy zostaną uruchomione  syreny miejskiego systemu alarmowania i ostrzegania. Następnie przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i społeczności żydowskiej spotkają się przed pomnikiem Bohaterów Getta znajdującym się obok Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Po zakończeniu głównych uroczystości, uczestnicy przejdą szlakiem pamięci powstańców z 1943 roku i złożą kwiaty m.in. przy płytach upamiętniających Radę Pomocy Żydów "Żegota", bunkrze Anielewicza i na Umchlaglaplatz. 

Również o godzinie 12 rozpoczną się II Niezależne Obchody Powstania w Getcie Warszawskim. Uczestnicy spotkają się przy rewersie pomnika Bohaterów Getta. Następnie przejdą do płyty pamięci Szmula Zygielbojma. Tam zostanie m.in. odczytany "List Otwarty" Marka Edelmana z 1983 r. Następnie dzieci i młodzież zapalą znicze na szczycie kopca Mordechaja Anielewicza.  Później uczestnicy przejdą  pod pomnik Umschlagplatz, gdzie zostaną przypomniane biogramy niektórych ofiar powstania.

Czytaj także: Będą dłuższe pociągi na święta. PKP zatrudni też mobilnych informatorów [AUDIO]

O godzinie 18 w Cafe Kryzys przy ul. Wilczej 30 odbędzie się projekcja filmu Jolanty Dylewskiej „Kronika Powstania w Getcie Warszawskim wg Marka Edelmana”. To także część niezależnych obchodów.

Organizatorami wydarzenia są m.in.  Antyfaszystowska Warszawa, Stowarzyszenie Marka Edelmana i Historia Czerwona. 

Akcja żonkile

Na ulicach Warszawy będzie można spotkać wolontariuszy, którzy będą rozdawać żonkile - symbol pamięci o tych, którzy zginęli w 1943 roku. Akcja jest organizowana od wielu lat. Towarzyszy jej hasło "Łączy nas pamięć". Jak czytamy na stronie muzeum POLIN, każdy, kto 19 kwietnia przyjdzie do muzeum z przypiętym żonkilem otrzyma bezpłatną wejściówkę na wystawę 1000 lat historii Żydów polskich.

Czytaj także: Straż Miejska zbyt wolna: Średnio na interwencję czekamy dobę! [AUDIO]

Powstanie w getcie warszawskim 

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Do walki z niemieckimi oddziałami stanęło kilkuset członków ŻOB, i ponad 150 bojowców ŻZW. Bezpośrednią przyczyną zrywu była decyzja hitlerowców o likwidacji getta. W tym czasie przebywało tam około 40 tysięcy osób. Nie wiadomo ile dokładnie osób zginęło. Powstanie zakończyło się 16 maja.

76. rocznica wybuchu powstania w getcie jest pierwszą, której nie obchodził już żaden uczestnik tamtego zrywu. Ostatni żyjący powstaniec – Szymon Ratajzer „Kazik”, późniejszy Symcha Rotem – zmarł w w grudniu ubiegłego roku. Miał 94 lata.  

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają