Dzwony zabiją w Warszawie
W poniedziałek, 1 sierpnia 2022 roku, wypada 78. rocznica Powstania Warszawskiego - największego zrywu ruchu oporu w okupowanej Europie. Warszawscy powstańcy dzielnie stawiali opór okupującym stolicę wojskom niemieckim przez 63 dni.
Zobacz też: Alanek spod Sochaczewa zmarł tuż przed 12. urodzinami. Opłakuje go cały region
W poniedziałkowy wieczór, w 78. rocznice Powstania Warszawskiego, w stolicy rozbrzmi donośny dźwięk kościelnych dzwonów. Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Archidiecezji Warszawskiej zaapelował bowiem do księży proboszczów o modlitwę za poległych powstańców i uruchomienie dzwonów w warszawskich kościołach 1 sierpnia o godz. 17.
"Prosimy o uwzględnienie tej rocznicy w liturgii, a więc o pamięć modlitewną za poległych Powstańców w modlitwie powszechnej oraz o uruchomienie dzwonów kościelnych w Archidiecezji Warszawskiej w poniedziałek, 1 sierpnia br. o godz. 17.00 (Godz. „W”). Sygnał ten będzie formą hołdu poległym i żyjącym Powstańcom oraz mieszkańcom Stolicy" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Archidiecezji Warszawskiej.
O włączenie dzwonów we wszystkich kościołach zaapelowała również kuria warszawsko-praska.
"Zgodnie z wieloletnią tradycją prosimy o włączenie dzwonów we wszystkich świątyniach Diecezji w niedzielę, 1 sierpnia, o godzinie 17.00, w godzinie „W”. Włączymy się w ten sposób w hołd oddawany poległym powstańcom – żołnierzom i mieszkańcom Miasta Nieujarzmionego" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej diecezji warszawsko-praskiej.
W poniższej galerii zdjęć umieściliśmy wyjątkowe kadry z Powstania.
Obchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego w stolicy
Obchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego właściwie już się rozpoczęły. Za nami premiera książki „Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944”, a także koncert i premiera płyty „Wolne serca”. W tym roku Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło do współpracy zespół Kwiat Jabłoni.
Przed nami jednak jeszcze szereg wydarzeń upamiętniających poległych w krwawych walkach o wolność w 1944 roku. Harmonogram obchodów dostępny na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego, a także TUTAJ.