OBCHODY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

78. rocznica Rzezi Woli. Dzielnica upamiętni zamordowanych cywilów

2022-08-05 8:50

„Każdego mieszkańca należy zabić, Warszawa ma być zrównana z ziemią” - na wieść o Powstaniu Warszawskim Reichsfuehrer SS Heinrich Himmler wydał rozkaz, którego konsekwencją była Rzeź Woli. Cywilni mieszkańcy dzielnicy byli mordowani z okrucieństwem i bez litości. W piątek, 5 sierpnia, mieszkańcy Warszawy oddadzą hołd tym, którzy polegli.

Uroczystości w hołdzie poległym

Uroczystości w hołdzie ludności cywilnej Woli rozpoczną się o godzinie 18:00 przy pomniku Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944. Podczas Marszu Pamięci, który wyruszy o godz. 19:00 będą wyczytywane nazwiska ofiar cywilnych Powstania.

Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało wystawę

Marsz zakończy się w parku Powstańców Warszawy zapaleniem zniczy na kurhanie przy pomniku Polegli Niepokonani oraz na ekspozycji „Zachowajmy ich w pamięci”. To już 8. edycja przygotowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego wystawy plenerowej, w symboliczny sposób upamiętniającej ponad 50 tys. mieszkańców stolicy, którzy zginęli lub zaginęli bez wieści w sierpniu i wrześniu 1944 roku.

Powstaniec Witold Lisowski: "Nigdy nie myślałem, że dożyję takich czasów i takiej potwornej zbrodni, która powtarza się"

Do dziś nie wiadomo, ile osób poległo

Rzeź Woli stanowiła realizację rozkazu Adolfa Hitlera, nakazującego zburzenie Warszawy i wymordowanie wszystkich jej mieszkańców. W trakcie masakry, której punkt szczytowy przypadł w dniach 5–7 sierpnia 1944, w licznych masowych i indywidualnych egzekucjach zamordowano tysiące polskich mężczyzn, kobiet i dzieci, w tym pacjentów i personel trzech wolskich szpitali. Masakrze towarzyszyły gwałty, rabunki i podpalenia. Całkowita liczba ofiar pozostaje trudna do ustalenia. W polskiej historiografii szacowano ją zazwyczaj w przedziale od 30 tys. do 65 tys. Niektórzy polscy i niemieccy badacze są jednak zdania, że nie przekroczyła 15 tys.

Sonda
Czy wiesz, kiedy upadło powstanie warszawskie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają