Chwała bohaterom!

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Cała stolica uczciła bohaterów [Zapis relacji]

2023-08-01 18:21

Dokładnie 79 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., na mocy decyzji Dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy walczyli z wojskami niemieckimi. Celem ich heroicznych działań była niepodległa Polska. 1 sierpnia 2023 roku, w stolicy odbyły się uroczystości upamiętniające tę największą akcję zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Założenia Powstanie Warszawskie miało trwać zaledwie kilka dni. Trwało kilka miesięcy. Rozkaz o wybuchu powstania wydał 31 lipca 1944 r. dowódca AK gen. Tadeusz Komorowski "Bór". Dzień później, 1 sierpnia 1944 r., do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Przez 63 dni prowadzili oni heroiczny i samotny bój z wojskami niemieckimi.

W czasie walk zginęło ok. 18 tys. Powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Poległo również ok. 3,5 tys. żołnierzy z Dywizji Kościuszkowskiej. Również straty w ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie zburzone.

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości w Warszawie

Chociaż wydarzenia związane z obchodami 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się już w lipcu, to największa liczba uroczystości ma miejsce 1 sierpnia. Poniżej zapis relacji z obchodów 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Warszawa pamięta!

Obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

9:30

Dziś 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W stolicy zaplanowano szereg uroczystości upamiętniających to wydarzenie. 

9:42

"Dzisiaj też jest wtorek, tak jak wtedy był wtorek. Mamy poczucie wielu podobieństw, mam nadzieję, że pogoda też będzie taka, jak wtedy, czyli że będzie dopisywać" - mówił Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego w programie Pierwszym Polskiego Radia.

9:51

Jak zapowiedział dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, dziś w stolicy odbędzie się dużo wydarzeń. Podkreślił jednak, że jednym z najważniejszych będzie godzina "W". "W Warszawie będzie miała miejsce swoista manifestacja kilkuset tysięcy ludzi, którzy zatrzymają się, zatrzymają rowery, samochody, którymi jadą, zatrzymają się na chodnikach, a jeżeli będą siedzieć w ogródkach restauracyjnych, to wstaną. Nawet z zagranicy ludzie przyjeżdżają zobaczyć coś tak wyjątkowego, bo takich chwil nie można zobaczyć nigdzie indziej na świecie" - mówił w programie Pierwszym Polskiego Radia.

10:26

Koloryzowane zdjęcia z okresu Powstania Warszawskiego sprawiają, że łza kreci się w oku.

10:49

"Składamy hołd bohaterom Powstania Warszawskiego, bo tak samo jak oni wtedy, głęboko wierzymy, że wartości takie jak miłość do ojczyzny, wolność, godność człowieka są godne najwyższej ceny" – powiedział przewodniczący PO Donald Tusk w nagraniu opublikowanym we wtorek na Twitterze.

10:52

W Parku Dreszera złożone zostały wieńce. Złożyli je m.in. przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, posłowie i radni. 

11:02

Wyruszył przemarsz z parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera ul. Puławską do ul. Dworkowej. Orkiestra gra "Warszawiankę".

11:32

Prezydent RP Andrzej Duda upamiętnił przed południem ofiary niemieckiego obozu przejściowego na Zieleniaku na warszawskiej Ochocie.

"Przez cały sierpień, przez cały wrzesień będą upamiętniane miejsca cierpienia ludności Warszawy, miejsca walk, w których powstańcy bronili się przed hitlerowską, przed niemiecką nawałą, bohaterskiego oporu Warszawy wobec hitlerowskiego najeźdźcy" - powiedział.

 

12:13

Obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zainaugurowano złożeniem kwiatów przed tablicą na gmachu przy ul. Filtrowej w Warszawie, gdzie 31 lipca 1944 r. komendant warszawskiego Okręgu AK płk Antoni Chruściel ps. Monter podpisał rozkaz rozpoczęcia walk.

12:28

"Powstańcy dawali i wciąż dają nam najlepszy przykład. Całym swoim życiem" - stwierdził Rafał Trzaskowski Prezydent Warszawy.

12:45

Jan Żabiński, wieloletni dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, również walczył w powstaniu. Dowodził I plutonem. 

13:01

Piękne upamiętnienie pod pomnikiem Małego Powstańca. 

13:36

Przy pomniku "Mokotów Walczący 1944" w parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera na Mokotowie podniesiono na maszt flagę państwową i rozpalono ogień pamięci przeniesiony przez sztafetę pokoleń z Grobu Nieznanego Żołnierza. Będzie on płonął przez 63 dni.

14:18

Trwają uroczystości przed pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego.

14:56

O 16:45 przez Warszawę przejdzie wyjątkowy marsz.

15:20

- Powstanie Warszawskie było czymś wyjątkowym, niespotykanym na skalę światową. Dawało wszystkim walczącym Polakom wiele nadziei na to, że prędzej czy później ta wolna Polska przyjdzie - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas uroczystości z okazji 79. rocznicy wybuchu powstania. Marszałek Sejmu wzięła udział w uroczystościach przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie. – Powstańcy nie tracili wiary ani ducha. Samo powstanie było czymś wyjątkowym, niespotykanym na skalę światową. Dawało wszystkim walczącym Polakom wiele nadziei na to, że prędzej czy później ta wolna Polska przyjdzie – wskazała Witek.

16:01

- Nigdy nie wolno zapomnieć o tym, że w czasie Powstania Warszawskiego zabitych i zamordowanych zostało ponad 180 tysięcy mieszkańców stolicy. To była straszliwa cena, jaką Warszawa, jaką Polacy, jaką warszawiacy zapłacili za swoje pragnienie wolności, za swoją niezłomność, za swoją twardość i swoją hardość wobec okupanta, jaką zapłacili za wolną Polskę - powiedział podczas uroczystości prezydent RP Andrzej Duda.

16:04

16:39

O godz. 16:30 na kanale YouTube "Super Expressu" ruszyła transmisja LIVE z obchodów 79. rocznicy Powstania Warszawskiego. Zapraszamy do oglądania!

16:52

Już tylko kilka minut zostało do Godziny "W". Dokładnie o godz. 17 Warszawa i cała Polska uczczą bohaterów Powstania Warszawskiego.

16:54

Po godzinie 16 wstrzymano ruch tramwajów i autobusów komunikacji miejskiej w Alejach Jerozolimskich, Marszałkowskiej oraz na Trakcie Królewskim. Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego autobusy w Alejach Jerozolimskich omijają odcinek od ronda Czterdziestolatka do Wisłostrady oraz na ulicy Marszałkowskiej między Piękną a Świętokrzyską. Zamknięty został dla ruchu autobusowego również ciąg ulic Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście pomiędzy Książęcą a Senatorską. Z kolei dla ruchu tramwajowego zamknięte są odcinki: w Alejach Jerozolimskich pomiędzy rondem Waszyngtona a pl. Starynkiewicza a na ulicy Marszałkowskiej pomiędzy al. Solidarności a pl. Zbawiciela.

17:00

Dokładnie o godz. 17 rozpoczęła się Godzina W, będąca symbolem upamiętnienia bohaterów Powstania Warszawskiego. Rozbrzmiały syreny. Warszawa i cały kraj zatrzymał się na chwilę w hołdzie dla powstańców.

17:03

W Warszawie, jak co roku, tłumy warszawiaków, ale też mieszkańców innych miast, zebrało się, aby wziąć udział w uroczystościach upamiętniających wybuch Powstania Warszawskiego. Wciąż wyją syreny, odpalono biało-czerwone race. Słychać też "Mazurka Dąbrowskiego".

17:05

Syreny w Warszawie ucichły.

17:06

Rozpoczynają się uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach. O 17, w godzinę "W", hołd powstańcom oddali weterani, warszawiacy, a także przedstawiciele władz m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki i marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

17:14

Deszczowa pogoda nie odstraszyła mieszkańców Warszawy i innych miast, aby oddać hołd powstańcom warszawskim podczas godziny "W". W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego stolica zatrzymała się na minutę, aby uczcić bohaterów. W Warszawie i wielu polskich miastach rozległ się dźwięk syren alarmowych. Na stołecznych ulicach zatrzymał się ruch. Stanęły samochody oraz komunikacja miejska. Kierowcy wysiadali z aut i uruchomili także sygnały dźwiękowe.

Na Rondzie Dmowskiego, gdzie zebrały się tłumy, uniósł się dym z rac. Na Placu Zamkowym mieszkańcy utworzyli natomiast ogromny znak Polski Walczącej. Nad Warszawą przeleciały również w szyku trzy samoloty Zlin-50 z Grupy Akrobacyjnej Żelazny.

17:17

17:27

17:35

17:37

Po godzinie 17 z ronda Dmowskiego na plac Krasińskich ruszył Marsz Powstania Warszawskiego. Uczestnicy marszu niosą biało-czerwone flagi i śpiewają powstańcze piosenki. Wstrzymany został ruch w Alejach Jerozolimskich. Stopniowo będą zamykane kolejne ulice, a komunikacja będzie kierowana na objazdy.

18:02

Mieszkańcy Warszawy i wszyscy obecni w stolicy stanęli na moment, aby przypomnieć o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Jak wyglądały obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego? Więcej w artykule, zobacz zdjęcia: Warszawa: Tak wyglądała Godzina "W" w 79. rocznicę Powstania Warszawskiego. Cała stolica stanęła, by uczcić bohaterów

18:08

18:20

Nasza relacja z obchodów 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego dobiega końca. Dziękujemy, że byliście z nami!

Sonda
Czy wiesz, kiedy upadło powstanie warszawskie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki