Mamy dokumenty!

8 lat czekania na tragedię. Znamy wyniki ostatniej kontroli wieżowca w centrum Warszawy. Najsłynniejszy hotel w Polsce przestanie działać?

2025-02-13 5:12

Właściciel wieżowca w samym centrum Warszawy od ponad 8 lat nie może dostosować budynku do zaleceń straży pożarnej tak, by instalacje wentylacyjne i drogi ewakuacyjne były w pełni bezpieczne. Urząd marszałkowski nakazał hotelowi wstrzymanie działalności, a właściciel budynku przekonuje, że wszystko jest w porządku i hotel nadal przyjmuje gości. Czy zatem budynek jest bezpieczny? Dokumenty, którymi dysponujemy, mówią wszystko...

Hotel Warsaw Presidential musi wstrzymać działalność. Decyzja marszałka

W poniedziałek poinformowaliśmy w „SE” jako pierwsi o decyzji mazowieckiego urzędu marszałkowskiego, który 27 stycznia nakazał wstrzymanie działalności hotelu Warsaw Presidential. Dlaczego? Bo – zdaniem urzędników – właściciel nie ma jednoznacznej pozytywnej opinii komendanta straży pożarnej, dotyczącej sprawnego systemu przeciwpożarowego. Właścicielem wieżowca w Alejach Jerozolimskich, naprzeciwko Dworca Centralnego, w którym do ubiegłego roku funkcjonował Hotel Marriott (dziś Presidential) jest spółka Lim Center. Spółka twierdzi, że taką opinię ma i zapowiada odwołanie od decyzji urzędu.

- "Zapewniamy, że Warsaw Presidential Hotel działa w sposób niezakłócony, zgodnie z prawem i spełnia wymogi bezpieczeństwa. Od lat konsekwentnie wdrażamy rozwiązania zapewniające najwyższy standard bezpieczeństwa ppoż., czego dowodem są liczne certyfikacje odpowiednich instytucji. Nasz obiekt wyposażony jest w nowoczesne systemy przeciwpożarowe, w tym całodobowy system wykrywania zagrożeń pożarowych. Warsaw Presidential Hotel posiada pozytywną opinię Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej wydaną w dniu 15 listopada 2024 r." - przekonuje w oświadczeniu do redakcji Wiktoria Cisowska Warsaw Presidential Hotel.

Urząd marszałkowski odpowiada na to: - Decyzja została skutecznie doręczona. Przysługuje od niej odwołanie do ministra ds. turystyki za pośrednictwem Marszałka Województwa Mazowieckiego w terminie 14 dni od dnia doręczenia. Do dziś do urzędu nie wpłynęło pismo od zarządcy obiektu – informuje biuro prasowe urzędu marszałkowskiego.

Komenda Miejska PSP w Warszawie po kontroli w 2016 r. wskazała nieprawidłowości, które właściciel budynku miał usunąć. Dotyczyły one m. in. wykonania zabezpieczeń przedsionków przeciwpożarowych przed zadymieniem. Terminy, na życzenie spółki, były przedłużane na kolejne lata. Ostatnia decyzja PSP z 15 listopada 2024 r. potwierdza, że zalecenia w części wieżowca nie zostały zrealizowane do dziś i bez tego pozytywnej opinii strażaków nie będzie.

Niech jednak przemówią dokumenty, do których dotarliśmy. Wybieramy te najistotniejsze dla tej historii, związane z bezpieczeństwem przeciwpożarowym hotelu w najsłynniejszym wieżowcu w Polsce:

Niech przemówią dokumenty:

 * Decyzja Komendanta Miejskiego PSP z 1 czerwca 2016 r:

„Nakazuje się spółce Lim w ustalonym terminie w wyżej wymienionym budynku wykonanie wymienionych obowiązków:

Zastosować rozwiązania techniczno-budowlane zabezpieczające przed zadymieniem przedsionki przeciwpożarowe w klatkach schodowych K1 i K2, lub zastosować rozwiązania zamienne w stosunku do wyżej wymienionych wymagań w przypadku braku możliwości ich realizacji w pełnym zakresie (…)

Zabezpieczenie przed zadymieniem przedsionków należy wykonać w oparciu o projekt uzgodniony z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń ppoż, a warunkiem dopuszczenia ich do użytkowania jest przeprowadzenie dla nich odpowiednich prób i badań, potwierdzających ich prawidłowość działania.

W tym stanie faktycznym uznano, że obiekt kwalifikuje się do kategorii zagrożenie ludzi (ZL V). W trakcie wizji lokalnej stwierdzono brak zapewnienia rozwiązań technicznych zabezpieczających przed zadymieniem przedsionki przeciwpożarowe. Fakt powyższy stanowi podstawę do uznania budynku za zagrażający życiu ludzi (…).”

* 20 lipca 2017 r. KM PSP postanawia „na wniosek strony zmienić decyzję KM PSP z 1 czerwca 2016 r. w części dotyczącej terminu i ustalić nowy na 30 maja 2018 r. Po przeprowadzonych czynnościach kontrolno-rozpoznawczych w budynku LIM stwierdzono, że dotychczasowy obowiązek dotyczący zabezpieczenia przedsionków ppoż w klatkach K1 i K2 nie został zrealizowany. (…)”

* 5 października 2018 r. KM PSP postanawia zmienić termin na 31 sierpnia 2018 r. i uprzedza że „kolejna prolongata terminu nie będzie możliwa”

* 30 sierpnia 2019 r. KM PSP postanawia ustanowić na wniosek strony nowy termin - 30 grudnia 2020 r.

* 8 stycznia 2021 r. KM PSP postanawia wyznaczyć owy termin realizacji zobowiązania na 31 grudnia 2021 r.

* 10 lutego 2022 r. KM PSP kolejny raz zmienia datę na 31 grudnia 2022

* 15 listopada 2024 r. KM PSP informuje, że „po uwzględnieniu wyników czynności kontrolno rozpoznawczych opisanych w protokole stwierdzam spełnienie wymagań przeciwpożarowych w pomieszczeniach LIM Center przeznaczonych dla Warsaw Presidential Hotel pod warunkiem (wytłuszczone w oryginale) zastosowania rozwiązań techniczno budowlanych zabezpieczających przed zadymieniem przedsionki przeciwpożarowe przy klatkach KL1 i KL2. I informuje, że KM PSP wydał decyzję nakazującą wykonanie przedmiotowego obowiązku”.

* 19 czerwca 2024 r. kontrola przeprowadzona przez Mazowiecki Urząd Marszałkowski ustaliła, że „nie zrealizowano zalecenia w sprawie uzyskania pozytywnej opinii miejscowego komendanta PSP w zakresie wymagań przepisów ppoż., pomimo wielokrotnego przedłużania terminu.”

* 27 stycznia 2025 r. Mazowiecki Urząd Marszałkowski wydaje decyzję o „nakazie wstrzymania usług w obiekcie hotelarskim pn. „Warsaw Presidential Hotel” do czasu usunięcia stwierdzonych uchybień”.

Straż miejska nakłada kolejne obowiązki na właściciela wieżowca:

„Super Express” poprosił straż pożarną o doprecyzowanie, czego dotyczyły decyzje wydane dla wieżowca w Al. Jerozolimskich w 2024 r. Mł. bryg. Artur Laudy z warszawskiej PSP wylicza: „Wydane w 2024 r. decyzje administracyjne dotyczyły części niższej obiektu, w obrębie której zlokalizowane są lokale usługowe i nakładały na podmiot zobowiązany obowiązki polegające na konieczności:

* zapewnienia sprawności istniejących instalacji,

* wyposażenia budynku w wymagane przepisami urządzenia przeciwpożarowe,

* zapewnienia możliwości bezpiecznej ewakuacji z budynku

* przygotowania budynku do prowadzenia akcji ratowniczej.

Realizacja wykonania obowiązków wynikających z w/w decyzji będzie przedmiotem weryfikacji po upływie terminów nałożonych w decyzjach, w trakcie prowadzonych kolejnych czynności kontrolno – rozpoznawczych.” - informuje Artur Laudy.

8 lat realnego zagrożenia życia i zdrowia ludzi w wieżowcu w centrum Warszawy

Dlaczego to wyliczenie jest istotne? Ponieważ jeśli na niższych pietrach wieżowca trzeba wykonać, aż tyle zabezpieczeń, a w części wieżowej – umożliwić oddymianie przedsionków, to oznacza, że wieżowiec należałoby przebudować. - To wszystko oznacza, że od 8 lat istnieje tam realne zagrożenie życia i zdrowia ludzi tam przebywających. I utrudnione są drogi ewakuacji – analizuje sytuację dla „SE” Grzegorz Jędrzejczyk, wieloletni pracownik PSP, który przez blisko 30 lat zajmował się ochroną przeciwpożarową.

Czy istnieje zagrożenie, czy obiekt może zostać zamknięty? - Właściciel budynku musi uzyskać pozytywną opinię Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy. Opinia taka może zostać wydana po przeprowadzeniu kolejnych czynności kontrolno – rozpoznawczych , w trakcie których zostanie potwierdzone spełnienie wymagań ochrony przeciwpożarowej wynikających z obowiązujących przepisów lub rozwiązań zamiennych – odpowiada Artur Laudy.

Marszałek traci cierpliwość po 8 latach?

Dlaczego zatem dopiero teraz urząd marszałkowski postanowił zadziałać radykalnie? Marszałek Mazowsza dopiero po 8 latach stracił cierpliwość?

Jak wyjaśnia nam rzeczniczka marszałka Mazowsza, urząd musi mieć jednoznaczną pozytywną opinię miejskiego komendanta PSP, a nie warunkową. Spółka natomiast miała dość czasu, by przystosować budynek. I ostatni termin wyznaczony przez strażaków, upłynął.

- Z dokumentów będących w posiadaniu urzędu nie wynika, że obiekt otrzymał jednocześnie z opinią warunkową wydłużenie terminu realizacji obowiązków wynikających z decyzji z 2016 r., a spółka LIM Center w trakcie trwania postępowania nie dostarczyła takiego dokumentu – mówi nam Marta Milewska, rzeczniczka marszałka Mazowsza. 

Informuje też, że urząd kontrolował hotel 16 listopada 2015r., 23 sierpnia 2018 r., 20 lipca 2021 r. i 19 czerwca 2024 r.

Do sprawy będziemy wracać na łamach "Super Expressu".

Mariott nie jest już Mariottem! Napis z wieżowca w Warszawie zniknął
Architektura-murator. Podcast 30/30
Groza, propaganda i odszpecanie. Architektura nazistowska

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki