Uroczystości przygotowane przez stołeczny ratusz rozpoczną się o godz. 8.20 przy kwaterze smoleńskiej na cmentarzu Powązkowskim, gdzie znajduje się pomnik wszystkich ofiar oraz 28 mogił osób, które zginęły w katastrofie. Ta część obchodów nie potrwa długo. Odczytane zostaną nazwiska wszystkich ofiar, duchowni odmówią wspólnie modlitwę trzech wyznań, następnie delegacje państwowe, samorządowe i rodziny złożą kwiaty i zapalą znicze. O godz. 8.41, w godzinę katastrofy, zostanie odegrany utwór „Cisza”.
Obchody państwoweOrganizatorem państwowych obchodów rocznicy katastrofy jest wicepremier Piotr Gliński. W ramach zaplanowanych uroczystości państwowych odbędą się następujące wydarzenia:
godz. 8.00 – msza święta w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca przy ul. Krakowskie Przedmieście 52/54,
godz. 8.41 – Apel Pamięci przed Pałacem Prezydenckim,
godz. 15.30 – rozpoczęcie uroczystości z udziałem władz państwowych na pl. marsz. J. Piłsudskiego,
godz. 19.00 – msza święta w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela przy ul. Kanonia 6,
godz. 20.00 – przemarsz na trasie pl. Zamkowy-Krakowskie Przedmieście, Tokarzewskiego-Karaszewicza, pl. marsz. J. Piłsudskiego,
godz. 22.00 – zakończenie uroczystości.
Przez cały dzień wiele ulic i placów będzie wygrodzonych i całkowicie zamkniętych dla ruchu, także pieszych. Policja ustawi kilka kilometrów barier, m.in., na placu Zamkowym, Krakowskim Przedmieściu, pl. marsz. J. Piłsudskiego. Wstęp na teren uroczystości państwowej będzie reglamentowany, a zasady i sposób dystrybucji wejściówek/zaproszeń zostanie przygotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W poniedziałek 9 kwietnia od godz. 0.01 do 24.00 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się (znak B-36) wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezi enia pojazdu na koszt właściciela (tablica T-24) na: ul. Wierzbowej (po stronie południowej) wzdłuż pl. marsz. J. Piłsudskiego,placu przed kościołem seminaryjnym przy ul. Krakowskie Przedmieście i parkingach przy ul. gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza (przed gmachem Dowództwa Garnizonu, przed Hotelem Europejskim i wzdłuż pl. marsz. J. Piłsudskiego).
We wtorek 10 kwietnia od go dz. 0.01 do 24.00 wygrodzone barierkami policyjnymi będą ulice: pl. Zamkowy,Krakowskie Przedmieście od pl. Zamkowego do ul. Królewskiej, Królewska od ul. Krakowskie Przedmieście do pl. S. Małachowskiego,pl. marsz. J. Piłsudskiego, gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza, Ossolińskich.
Organizator ma zapewnić możliwość przejścia poprzecznego przez wymienione ulice (poza czasem, gdy będzie maszerowało nimi zgromadzenie publiczne). Ponadto wymienione ulice będą wyłączone z ruchu kołowego i wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się (znak B-36) wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela (tablica T-24). Dodatkowo całkowicie zamknięte dla ruchu będą ul. Miodowa od ul. Koziej do ul. Krakowskie Przedmieście oraz ul. Krakowskie Przedmieście od ul. Królewskiej do ul. Świętokrzyskiej.
Nieczynne będzie też przejście dla pieszych przez pl. Zamkowy wzdłuż Zamku Królewskiego, ul. Krakowskie Przedmieście (po obydwu stronach jezdni) pomiędzy Skwerem H.C. Hoovera a ul. Karową, a także ulicami Ossolińskich, gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza i Królewską (po południowej stronie pomiędzy pl. S. Małachowskiego a Krakowskim Przedmieściem) oraz przez pl. marsz. J. Piłsudskiego.
Przez cały dzień 10 kwietnia zakaz zatrzymywania się (znak B-36) wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela (tablica T-24) będzie obowiązywał także na ulicach: Boleść, Brzozowej, Celnej, Jezuickiej, Kanonia, Dziekania, Bednarskiej, Skwer H.C. Hoovera.
W środę 11 kwietnia od godz. 0.01 do godz. 24.00 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się (znak B-36) wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela (tablica T-24) na parkingach przy ul. gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza (przed gmachem Dowództwa Garnizonu, przed Hotelem Europejskim i wzdłuż pl. marsz. J. Piłsudskiego).
Zgromadzenia zwołane przez osoby prywatneOprócz oficjalnych uroczystości państwowych w Warszawie odbędą się także zgromadzenia zwołane przez osoby prywatne:
16.30 – 24.00 ul. Krakowskie Przedmieście/Królewska wraz z placem przed kościołem Wizytek,
14.30 – 23.59 Ogród Saski w okolicach fontanny,
14.30 – 23.59 ul. Trębacka na odcinku ulic: Moliera - Krakowskie Przedmieście,
17.30 – 21.00 Ogród Saski/Królewska,
18.00 – 23.59 skrzyżowanie ulic: Krakowskie Przedmieście i Królewskiej.
Autobusy Warszawskiego Transportu Publicznego będą tego dnia przez całą dobę kursowały objazdami. Zmienią się trasy linii 102, 105, 107, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518, E-2 i N44. Autobusy pojadą ulicą Marszałkowską. Autobusy linii 128 i 175 dotrą ulicą Świętokrzyską i Mazowiecką do tymczasowej pętli na placu Małachowskiego, a następnie ulicami Kredytową, Jasną i Świętokrzyską wrócą do swoich podstawowych tras. Natomiast autobusy linii 503 będą kursowały do przystanków Nowy Świat na ulicy Świętokrzyskiej. Tu zawrócą i pojadą w przeciwnym kierunku. Z kolei autobusy linii 518 zakończą trasę na przystanku Metro Marymont.
W autobusach, których trasy się zmienią, zostaną umieszczone plakaty informacyjne. Znaleźć je będzie można również na przystankach. Na ulice wyjdą informatorzy, którzy udzielą wszelkich informacji dotyczących funkcjonowania komunikacji miejskiej w tym dniu. W miejscach ważnych dla prawidłowego kursowania autobusów staną radiowozy nadzoru ruchu. Pasażerów, którzy będą chcieli przejechać pomiędzy Ursynowem a Bielanami, zachęcamy do skorzystania z I linii metra. Na stronie internetowej ztm.waw.pl oraz w mediach społecznościowych prowadzona będzie relacja na żywo z utrudnień.
CZYTAJ TEŻ: Rozbudowa Głębockiej. Zmiany w rozkładach jazdy autobusów!
CZYTAJ TEŻ: Więcej SKMek i nowe trasy. Warszawa dostała 200 milionów [AUDIO]