OBCHODY

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Co 5 sekund ginęła osoba. Tak upamiętniono ofiary rzezi Woli

2024-08-06 10:00

W poniedziałek, 5 sierpnia, podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego upamiętniono ofiary rzezi Woli. W odwecie za zryw Niemcy zamordowali tu kilkadziesiąt tysięcy osób. "Matematyka w zimny sposób uzmysławia nam skalę tego okrucieństwa: trzy doby rzezi to 250 tys. sekund. Co 5 sekund ginęła osoba. Dom po domu, ulica po ulicy, kwartał po kwartale. Każdy ginął" – mówił obecny Tomasz Bratek, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Upamiętniono ofiary rzezi Woli

Dokładnie 80 lat temu, 5 sierpnia 1944 roku w Warszawie, rozpoczęła się rzeź Woli. Niemcy w odwecie za wybuch Powstania Warszawskiego pozbawili życia 50-60 tys. mieszkańców Warszawy. W poniedziałek odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary tej masakry.

- Gdyby te kamienie mogły mówić, opowiedziałyby nam nieludzką, okrutną historię hekatomby 50 tys. warszawiaków, mieszkańców Woli – bezbronnych, niewinnych kobiet, dzieci, starszych, schorowanych – tych, którzy nie mogli ani się bronić, ani uniknąć tych tragicznych wydarzeń. Matematyka w zimny sposób uzmysławia nam skalę tego okrucieństwa: trzy doby rzezi to 250 tys. sekund. Co 5 sekund ginęła osoba. Dom po domu, ulica po ulicy, kwartał po kwartale. Każdy ginął – mówił obecny podczas obchodów Tomasz Bratek, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Jako kolejne pokolenie niosące w sobie obowiązek pamięci, musimy stąd – z warszawskiej Woli – krzyczeć z całych sił, na cały świat: nigdy nie ma przyzwolenia dla takiego okrucieństwa – nawiązał do wojny toczącej się w Ukrainie. Czytaj dalej pod materiałem wideo.

Wnuczki Jerzego Janowskiego, co przeżył rzeź Woli apelują do warszawskich urzędników

Podczas uroczystości przy Pomniku Ofiar Rzezi Woli minister Andrzej Dera odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy.

"Wszyscy jesteśmy zobowiązani do mówienia prawdy o tym, co wydarzyło się 80 lat temu na Woli. Ta dzielnica była świadkiem i ofiarą ludobójstwa dokonanego przez niemieckich okupantów, którzy w ten sposób chcieli utorować sobie drogę do fizycznej likwidacji całej niepokornej stolicy. Niech po 8 dekadach od tych dramatycznych wydarzeń popłynie od nas przesłanie pamięci i wierności najważniejszym wartościom, które czynią nas Polakami" - napisał.

O godz. 19 spod pomnika w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy ruszył Marsz Pamięci. Uczestnicy wykrzykiwali imiona poległym podczas Powstania Warszawskiego.

Sonda
Obchodzisz rocznice Powstania Warszawskiego?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki