Warszawa. Aleja Niepodległości.

i

Autor: Państwowe Archiwum Cyfrowe

"TO PRZERAŻAJĄCE"

To pierwszy taki film w Polsce? Sztuczna inteligencja ożywiła zdjęcia starej Warszawy. Animacja wywołała gigantyczne kontrowersje

2024-07-26 8:20

Sztuczna inteligencja (AI) ożywiła zdjęcia starej Warszawy z lat 1910-1945. Twórca strony Historical Colors, Mariusz Zając, zajmujący się kolorowaniem archiwalnych zdjęć, stworzył przy jej pomocy animację, która przenosi widzów w czasie. Oprócz zachwytów znalazły się również głosy krytyki mówiące o zakłamywaniu historii.

Warszawa sprzed stu lat przywrócona do życia

Na stronie Historical Colors można zobaczyć pokolorowane przez Mariusza Zająca stare fotografie. Zabieg ten pozwala oglądającemu przenieść się w czasie. Twórca niedawno opublikował nowy projekt. Przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji ożywił zdjęcia i stworzył animację.

"' W A R S Z A W S K I S E N ' - FILM AI - POKAZ MOŻLIWOŚCI AICzyli chyba pierwszy taki projekt w Internecie, filmu który powstał z prawdziwych archiwalnych zdjęć z Warszawy lat 1910-1945 które dzięki Sztucznej Inteligencji i Color Gradingowi zostały pokolorowane, a następnie ożywione 🙂 Muzyka jaką słychać w tle, to także wytwór AI. Ciekawy jestem waszych wrażeń" - napisał artysta. Czytaj dalej pod materiałem wideo.

Poruszający Mapping 3D w Warszawie. Budynek przy ul. Długiej opowie o Powstaniu Warszawskim

Animacja wywołała kontrowersje

"Uwielbiam twoje zdjęcia i filmy. Zupełnie niesamowite. A "teleportująca się" dziewczynka z końcówki tylko dodaje wrażenia podróży w czasie" - zachwycali się komentujący.

Nie wszyscy jednak podzielili entuzjazm. Pojawiły się zarzuty o zakłamywanie historii.

  • "Przerażajace ze teraz już nawet AI jest używany to zmian w historycznych filmach. Widz będzie zdezorientowany i nigdy w ten sposób nie pozna prawdziwej historii."
  • "Ahistorycyzm pełną parą. Wszystko to pokazuje jak łatwo można manipulować niewyedukowanym i niewrażliwym odbiorcą."
  • "Efekt jest zaskakujacy ale ...To jest bardzo przerażające. Można bardzo manipulować oglądającym. Nasza percepcja nie dorosła do takich technik."

Jak na zarzuty odpowiedział twórca? "To miało być pokazanie i możliwość edycji zdjęć w kierunku ruchomego obrazu a nie historyczny dokument trzymający spójność czasu i wydarzeń" - wyjaśnił.

Czy tworzenie takich animacji przy pomocy sztucznej inteligencji może stać się problemem? To niewinna zabawa pozwalająca lepiej zrozumieć dawne czasy czy niebezpieczne narzędzie do zakłamywania historii? Zobacz film poniżej i oceń sam(a).

Sonda
Czy sztuczna inteligencja jest groźna?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki