Aktywiści biją na alarm. Chcą ochrony warszawskich bazarków. Zostało ich mniej niż 50

i

Autor: Tomasz radzik/Super Express Aktywiści biją na alarm. Chcą ochrony warszawskich bazarków. Zostało ich mniej niż 50

Jak je uratować?

Aktywiści biją na alarm. Chcą ochrony warszawskich bazarów. Zostało ich mniej niż 50

2024-02-08 22:02

Warszawskie bazarki są zagrożone? Tak twierdzą miejscy aktywiści, którzy biją na alarm. Złożyli w ratuszu obywatelski projekt uchwały. Jej celem jest ochrona tego typu miejsc handlu. Działacze przekonują, że bez podjęcia kroków prawnych niedługo małe targowiska mogą całkowicie zniknąć z warszawskiego krajobrazu.

Aktywiści biją na alarm. Chcą ochrony warszawskich bazarów. Zostało ich mniej niż 50

Czy bazarki w warszawie są zagrożone? Tak twierdzą działacze. „Łączymy siły z kupcami warszawskich bazarków!” - napisali na portalu społecznościowym członkowie Miasto Jest Nasze. Przekonują, że liczba bazarków w stolicy kurczy się.

Trudno jest sobie wyobrazić Warszawę bez bazarków i targowisk. To tradycyjny element miasta. Wielu ludziom daje pracę i możliwość zrobienia zakupów. Ale nie tylko. Aktywiści przekonują, że to nie tylko miejsca handlu, ale też centra lokalnych społeczności. - Bazarki są integralną częścią krajobrazu miejskiego. Są miejscem nie tylko handlu, ale przede wszystkim spotkań ludzi starszych. Starsi ludzie mają swoje ulubione miejsca na targowisku, integrują się ze swoimi sprzedawcami, z którymi mają prawdziwą, głęboką więź. Zwierzają się im ze swoich życiowych sukcesów i porażek. To jest często zapominana funkcja bazarków: integracja lokalnej społeczności – przekonuje Prezes Stowarzyszenia Kupców Targowiska „Wałbrzyska”, Maciej Kawiński.

Winne są centra handlowe, które wygryzają mniejszą konkurencję. Działacze twierdzą, że czasem przykładają się do tego urzędnicy. - Targowiska znikają, bo albo nie wytrzymują konkurencji dużych centrów handlowych, albo stają się ofiarą decyzji urzędników, którzy zmieniają przeznaczenie terenu. W Miasto Jest Nasze wierzymy, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego postanowiliśmy wyjść z inicjatywą uchwałodawczą ws. bazarków – powiedziała na konferencji Melania Łuczak - radna Dzielnicy Mokotów, członkini MJN.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki