Jakie konsekwencje czekają sprawców ataków bombowych?

i

Autor: Time S.A Jakie konsekwencje czekają sprawców ataków bombowych?

Alarmy bombowe w szkołach. Co grozi sprawcom "żartów"?

2019-05-06 19:59

112 szkół otrzymało dziś zgłoszenia o podłożeniu ładunku wybuchowego. Wszystkie alarmy były fałszywe. Sprawcy alarmów muszą się liczyć z konsekwencjami. 

Pierwszy dzień matur był stresujący nie tylko ze względu na egzamin dojrzałości. W 122 szkołach ogłoszono dziś alarmy bombowe. Wszystkie okazały się fałszywe. Część maturzystów napisała egzamin z opóźnieniem, a maturzyści z Autorskiego Liceum Artystycznego i Akademickiego we Wrocławiu napiszą maturę dopiero w czerwcu. Jakie konsekwencje będą musieli ponieść autorzy żartu? 

Komenda Główna Policji wydała specjalny komunikat dotyczący serii fałszywych alarmów w szkołach. 

- Równolegle z prowadzonymi działaniami prewencyjnymi i czynnościami sprawdzającymi na miejscu, specjalna grupa policjantów ustala sprawców fałszywych alarmów. Policja pozostaje w stałym kontakcie z Centralną Komisją Egzaminacyjną, a Komendant Główny Policji na bieżąco informuje Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o podejmowanych działaniach - czytamy w komunikacie. 

Czytaj także: Dzisiaj startują matury. Na początek język polski

Policja już wcześniej miała informować szkoły, urzędy i instytucje, że w tym tygodniu może dojść do serii alarmów, których celem jest sparaliżowanie  przebiegu egzaminu maturalnego. 

Uwaga, bomba! 

Według danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, 122 szkoły miały otrzymać drogą mailową informacje o podłożeniu ładunku wybuchowego. Jak podkreśla policja, każdy sygnał o alarmie został szczegółowo sprawdzony, a w szkołach przeprowadzono kontrole pirotechniczne. 

Czytaj także: Matura 2019: Zmienią prawo, żeby odbył się egzamin dojrzałości [AUDIO]

Kara 

Przypominamy, że kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Anonimowy telefon o podłożeniu ładunków wybuchowych uruchamia całą lawinę działań Policji i innych służb zaangażowanych w zabezpieczenie miejsca rzekomego podłożenia ładunku. Autorzy takich głupich żartów są jednak ustalani i pociągani do odpowiedzialności karnej. Pamiętajmy, że oprócz odpowiedzialności karnej, takie osoby muszą się liczyć także z odpowiedzialnością cywilnoprawną,  możliwością obciążenia kosztami przeprowadzonej akcji,  czy np. odszkodowaniami za straty spowodowane wstrzymaniem działalności danej instytucji.

Nauczyciele zawieszają strajk. Zobacz wideo: 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają