Po II wojnie światowej Anna Jakubowska trafiła na 5 lat do stalinowskiego więzienia. Przeszła piekło, była bita i torturowana. W grudniu ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Warszawie przyznał jej 9 mln zł zadośćuczynienia za przeżyte cierpienie. – Nie po to sięgała po prawo do odszkodowania, żeby mieć dla siebie lepsze życie, tylko żeby zabezpieczyć swojego dorosłego syna, który jest niepełnosprawny – tłumaczyła koleżankę z powstania, inna weteranka Wanda Traczyk-Stawska ps. Pączek. Dla „Paulinki” samo wystąpienie o odszkodowanie było ogromnym przeżyciem. Skromna, spokojna, wyważona, nie chciała przez lata żadnej jałmużny od państwa. Zasądzonego odszkodowania też jednak nie otrzymała. Prokuratura na polecenie ministra Zbigniewa Ziobry i prezes Sądu Okręgowego w Warszawie wnieśli apelację, bo ich zdaniem to była zbyt wysoka kwota… Chcieli obniżenia jej do 3 mln zł. Bohaterka powstania zmarła przed ostatecznym rozstrzygnięciem sprawy. Anna Jakubowska odeszła na wieczną wartę 13 lipca 2022 r. Umarła w domu opieki kombatantów na warszawskim Bemowie.
Wzruszające pożegnania bohaterki: „Ujmująca, cudowna i mądra”
- Smutne, że w ostatnich miesiącach życia musiała się jeszcze borykać z aparatem obecnej władzy – pożegnał Annę Jakubowską prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
„Osoba wspaniała i wyjątkowa” – napisał o niej szef Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
„Pani Anna była wielką Przyjaciółką Muzeum Powstania Warszawskiego, od lat zasiadała w Kapitule Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody”. Na zawsze pozostanie w naszych sercach” – dodają pracownicy Muzeum Powstania.
„Paulinkę” wzruszająco żegnają też internauci: „Wielka Dama, Bohaterka”, „Ujmująca, cudowna i mądra kobieta”. „Wykruszają się prawdziwe autorytety”, „Szacunek i podziw na zawsze. Spoczywaj w pokoju” – piszą.
Niestety, dzień po informacji o śmierci Anny Jakubowskiej, nie było żadnej wzmianki o tym na stronach Prezydenta RP, premiera czy urzędu d.s. kombatantów.
Kiedy pogrzeb Anny Jakubowskiej
Pogrzeb Anny Jakubowskiej „Paulinki” odbędzie się na pewno w Warszawie na Powązkach Wojskowych. Bohaterka Powstania Warszawskiego spocznie wśród towarzyszy broni. Data pogrzebu nie jest jeszcze ustalona. Ale jak się dowiadujemy, uroczystość odbędzie się za dwa albo nawet trzy tygodnie. Rodzina zmarłej musi zorganizować przyjazd do Warszawy z Kanady.
Przesłanie Anny Jakubowskiej do młodych...
Anna Jakubowska ps. Paulinka to kobieta niezłomna. Mimo dramatycznych powojennych losów w latach 80 zaangażowała się w podziemie solidarnościowe. W ostatnim dwudziestoleciu zainicjowała i współprowadziła Fundację Filmową Armii Krajowej. Była członkiem Kapituły Orderu Odrodzenia Polski oraz zasiadała w kapitule konkursu im. Jana Rodowicza „Anody”. Przez lata aktywnie działała w Społecznym Komitecie Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów „Zośka” i „Parasol”. Jest też bohaterką książki Patrycji Bukalskiej „Szkło pod powieką".
Gdy pytaliśmy Annę Jakubowską przy kolejnej rocznicy Powstania Warszawskiego, co by chciała przekazać młodemu pokoleniu, odpowiadała: „Chciałabym, aby młodzież pamiętała, że powstańcy to byli wspaniali młodzi ludzie, wcale nie różniący się od tej młodzieży, która jest teraz".
78. rocznica Powstania Warszawskiego odbędzie się już bez niej…