29 października 2017 r. Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło za darmo aplikację na smartfony pod nazwą „mObywatel”. Program jest dostępny na razie wyłącznie dla telefonów z systemem Android i to w wersji od 6.0 w górę. Aplikacja pozwala na razie korzystać z jednej usługi - mTożsamość.
mObywatel - na razie nie jest to dowód tożsamości
Pozwala ona potwierdzić swoją tożsamość w kontaktach z innymi użytkownikami tej aplikacji. Do czego może się to przydać? Przykład daje Ministerstwo Cyfryzacji: - Podczas przykładowej stłuczki samochodowej wyświetlimy swoje dane na ekranie telefonu, a następnie przekażemy je drugiej osobie - na telefon - wyjaśnia ministerstwo. I dodaje: - Trzeba jednak pamiętać, że wymienimy się danymi tylko z innymi użytkownikami aplikacji mObywatel. mTożsamość nie zastąpi też dowodu osobistego w banku, urzędzie, podczas kontroli drogowej lub przekraczania granicy.
Dane (imię i nazwisko, zdjęcie, numer dowodu i informację, kto wydał dokument) przekażemy jedynie tej osobie, która też korzysta z programu mObywatel. Należy pamiętać, że aby móc korzystać z aplikacji, trzeba mieć ważny dowód osobisty, profil zaufany (eGo), a nasz smartfon powinien obsługiwać łączność Bluetooth i posiadać aparat fotograficzny. Ważne jest także to, aby podczas korzystania z programu mieć włączoną transmisję danych internetowych (lub korzystać z Wi-Fi).
Aplikację mObywatel znajdziecie w sklepie Google Play.