Atak powstańców na Dworzec Wschodni. Obchody Powstania Warszawskiego na Pradze

2021-07-30 18:49

Ruszyły tegoroczne obchody 77. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Na Pradze bojowe nastroje były równie duże co na Śródmieściu, dlatego dzielnica przygotowała szereg uroczystości upamiętniających powstańczy zryw. W planach jest m.in. jedyna w stolicy inscenizacja odtwarzająca wydarzenia sprzed lat. „Atak Powstańców na Dworzec Wschodni 1 sierpnia 1944 roku” odbędzie się tuż przy obecnym budynku dworca. To nie wszystko, ponieważ obchody trwać będą cały dzień.

Na Pradze, 1 sierpnia 1944 już o 7:30 łączniczka Anieli Lange przyniosła rozkaz „Montera” nakazujący pułkownikowi Żurowskiemu rozpoczęcie ataków o 17:00. Zaledwie w kilka godzin ppłk. Antoni Żurowski ps. „Andrzej” zmobilizował ponad 6 tys. z ponad 8 tys. zakonspirowanych żołnierzy. Niestety, broń miał dla co dziesiątego. Mimo dramatycznej sytuacji, braku broni i amunicji i przy przeważających siłach wroga batalionowi „Grunwald” porucznika Henryka Małowiejskiego ps. „Rana” udało się zdobyć Dworzec Wschodni oraz zdobyć budynek dyrekcji PKP przy Targowej. Pierwszy dzień Powstania na Pradze kończył się. Wyznaczonych obiektów nie przejęto, około 300 zabitych, brak amunicji. Już o 19:00 Powstańcy wycofali się z gmachu PKP na Targowej. Niemcy ściągnęli siły pancerne. Rosjanie nie ruszyli na pomoc.

Harmonogram obchodów przy Dworcu Wschodnim:

12.00 - 17.30 - Dioramy prezentujące życie codzienne w okupowanej Warszawie oraz Powstanie Warszawskie na Pradze

14:00 - 14:40 - Inscenizacja Atak Powstańców na Dworzec Wschodni 1 sierpnia 1944 roku. Teren od wschodniej strony dworca

16.00 - 17.30 - Koncert z patriotycznymi pieśniami

Oprócz tego, na Pradze będzie można wziąć udział w innych wydarzeniach:

14:00 - 18:00 - Piknik Historyczny na skwerze płk. Żurowskiego

17:00 - Godzina „W” na skrzyżowaniu ul. Targowej i al. Solidarności oraz prezentacja gigantycznej flagi ze znakiem Polski Walczącej

17:20 - Hołd praskim powstańcom przy skwerze płk. Żurowskiego

21:00 - Projekcja filmu „Miasto’44” na skwerze przy ul. Jagiellońskiej 47 D.

Osobą, która również włączyła się w upamiętnienie powstańców z Pragi-Północ jest Kamil Ciepieńko - radny dzielnicy. Postanowił on uczcić 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Przygotował utwór „Osiem nabojów i opaska na ramię”. Autor wciela się w postać młodego warszawiaka z Pragi. Mówi o swoich tragicznych wspomnieniach z walk o Warszawę w 1939 r., co tłumaczy jego udział w powstaniu.

Babcia powstaniec jest dla mnie jedynym autorytetem. Wnuk wspomina ukochaną babcię walczącą w Powstaniu Warszawskim

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają