Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego. Wyjątkowe wystawy w Warszawie

i

Autor: Marcin Smulczyński/SUPER EXPRESS Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego. Wyjątkowe wystawy w Warszawie

Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego. Co będzie działo się w Warszawie?

2021-09-11 8:05

Beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej to podniosłe wydarzenie, które będzie miało miejsce w niedzielę w Warszawie. Podczas uroczystej mszy w Świątyni Opatrzności Bożej kard. Wyszyński oraz matka Elżbieta Róża Czacka zostaną wciągnięci w poczet błogosławionych. Temu podniosłemu wydarzeniu będą towarzyszyły jeszcze inne. Co będzie działo się w weekend w Warszawie?

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego – kiedy?

Beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej to wydarzenie, na które czekają wierni w całej Polsce. W końcu nie co dzień aż dwoje Polaków zostaje oficjalnie uznanych za błogosławionych. Kulminacyjnym momentem będzie msza beatyfikacyjna w niedzielę, 12 września, o godz. 12 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

W tej podniosłej uroczystości weźmie udział ok. 7 tys. osób - w świątyni górnej i dolnej będzie ok. 3,5 tys. wiernych oraz ok. 3,5 tys. w pięciu sektorach na zewnątrz budynku. Co więcej, liturgię będzie koncelebrowało 600 księży, 80 biskupów z Polski oraz 45 biskupów z zagranicy. Mszy świętej przewodniczył będzie kard. Marcello Semeraro.

Wstęp do Świątyni Opatrzności Bożej będą miały wyłącznie osoby, które wcześniej uzyskały karty wstępu. Pozostali wierni, którzy chcą wspólnie przeżywać ten wyjątkowy czas, mogą wziąć udział w uroczystościach dzięki transmisjom mszy w mediach, w internecie, a także na telebimach ustawionych w 16 lokalizacjach w Polsce.

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego – wydarzenia w Warszawie

Beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej towarzyszyć będą liczne wydarzenia w stolicy. Już w piątek, 10 września, otwarte zostały dwie wyjątkowe wystawy czasowe zlokalizowane w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.

Pierwsza z nich - „Niebo otwarte” - stanęła przed Muzeum, a tym samym przed samą Świątynia Opatrzności Bożej. Tworzy ją osiem kolumn o różnych wielkościach, które przedstawiają więź i losy prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej.

- Inspiracją było osiem błogosławieństw. Wizja artystyczna wystawy przypomina nam kazanie na górze. Wspinamy się wszyscy. Podejmujemy pewien trud. I dlatego właśnie te filary mają różną wysokość. Jako twórcy tej wystawy pragnęliśmy skrócić te osiem błogosławieństw w ośmiu wartościach. I w ten sposób pokazaliśmy życie matki Czackiej i prymasa Wyszyńskiego - wyjaśniła dr. Justyna Majewska, kurator wystawy.

„Niebo otwarte” jest wystawą czasową. Twórcy nie określili, do kiedy właściwie będzie można ją podziwiać. Wiadomo jednak, że pojawi się ona również w innych miejscach. - Wystawa plenerowa powędruje w różne inne miejsca, żeby mieszkańcy nie tylko Warszawy, ale też innych miast mogli tę historię poznać. Na pewno stanie też w innych częściach Warszawy - przekazał w rozmowie z „Super Expressem” Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Co ciekawe, wystawę tę promuje piosenka Gabi Gąsior „Czas to miłość”, do której teledysk również miał swoją premierę 10 września. Klip został nagrany właśnie w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. - Ta piosenka ma moc i energię i świetnie ukazuje życie Wyszyńskiego - chwali Piotr Dmitrowicz.

- Piosenka „Czas to miłość” powstała z tekstów i fragmentów wypowiedzi kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wybrałam te, które poruszają mnie najbardziej, bo dotyczą wspólnotowości, życia razem - jedni dla drugich. Nauka w nich zawarta jest ewangeliczna i ponadczasowa a wspólnym mianownikiem jest nadzieja i wiara w ludzi - tłumaczy Gabi Gąsior.

W muzeum, które znajduje się pod kopulą Świątyni Opatrzności Bożej, na wysokości odpowiadającej wysokości ósmego pietra, powstała druga czasowa wystawa. Jej ekspozycja pokazuje życie i działalność Jana Pawła II, prymasa Stefana Wyszyńskiego, a także matki Elżbiety Róży Czackiej. To prawdziwa historyczna podróż, która zaczyna się w 1901 r., gdy urodził się prymas Wyszyński, a kończy na 2005 r., w którym zmarł papież Polak.

Ekspozycja podzielona jest na kilka wyjątkowych pokoi. Dla przykładu, w pokoju nazwanym „Dialog” stoi pusty tron prymasowski. Na obu ścianach na przemian puszczane są archiwalne wypowiedzi Władysława Gomułki i prymasa Stefana Wyszyńskiego. Z kolei w sali „Będziesz miłował” znajdują się wymowne drzewa.

- Sala opowiada o losach prymasa Wyszyńskiego z czasów Powstania Warszawskiego do wyjścia z więzienia. Jest to w dużym stopniu instalacja artystyczna przygotowana przez Jerzego Kalinę. Drzewa, które nie mają korzeni, które wiszą i kołyszą się w powietrzu, a pod nimi widzimy podstawy kolumn greckich i rzymskich. To jest swego rodzaju symbol. Z jednej strony las to są te Laski podwarszawskie, powstanie warszawskie i dramatyczne chwile, które tam przeżywał prymas Wyszyński, ale to jest symbol tych wszystkich lasów z czasów drugiej wojny światowej, gdzie mordowani byli Polacy. To, że te drzewa się kołyszą to jest symbol komunizmu, który próbował odcinać polaków od tego, co jest fundamentem cywilizacji śródziemnomorskiej, do której my też należymy - wyjaśnił Piotr Dmitrowicz.

Wystawa otwarta będzie na pewno przez kilka miesięcy. Można ją zwiedzać od wtorku do niedzieli w godz. 12-19.

W czwartki wstęp jest darmowy. W pozostałe dni bilet ulgowy kosztuje 20 zł a normalny 25 zł.

W związku z beatyfikacją kard. Wyszyńskiego w najbliższych dniach zmieniono godziny otwarcia.

  • Sobota, 11 września – 10-20
  • Niedziela, 12 września – 14-20

Koncert „Soli Deo”

Kolejnym wydarzeniem, tym razem w przeddzień beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej, będzie koncert „Soli Deo”, który odbędzie się w sobotę, 11 września, w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Podczas koncertu będzie można usłyszeć utwory Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Fryderyka Chopina, Henryka Góreckiego, Pawła Sydora, Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara. Dzieła w opracowaniu Tomasza Tokarczyka wykonają Andrzej Lampert, Anna Lubańska, Katarzyna Oleś-Blacha, Adam Szerszeń i Iwona Sobotka. Artystom towarzyszyć będą Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Chór Polskiego Radia oraz Górecki Chamber Choir.

Wisienką na torcie podczas koncertu będzie prapremiera arii do słów kardynała Stefana Wyszyńskiego pt. „Polska jest Jednością”, która została skomponowana specjalnie na tę okazję przez Pawła Sydora.

Wydarzenie to będzie transmitowane na żywo na portalu niepodlegla.gov.pl, a także na profilach Niepodległej oraz Archidiecezji Warszawskiej w mediach społecznościowych.

Premiera filmu „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”

W dniu beatyfikacji, czyli 12 września, o godz. 20 w Multikinie Złote Tarasy odbędzie się uroczysta premiera filmu „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”. Film ten przedstawia wątek w biografii Wyszyńskiego, jakim był udział w Powstaniu Warszawskim. Na ekranie będzie można zobaczyć m.in. Xawerego Szlenkiera, który wcieli się w rolę kardynała Wyszyńskiego, Małgorzatę Kożuchowską w roli matki Elżbiety Róży Czackiej, a także Idę Nowakowską, Marcina Kwaśnego, Adama Fidusiewicza. Film dostępny będzie w kinach od 17 września.

Srebrna Piszczałka

Również 12 września o godz. 16, podczas koncertu Piotra Rachonia, będzie miało miejsce wręczenie nagrody Srebrna Piszczałka. Jest to nagroda Przewodniczącego Episkopatu Polski za zasługi w rozwój muzyki sakralnej w Polsce. W tym roku nagrodę z rąk arcybiskupa Stanisława Gądeckiego odbierze dr Piotr Karwowski - założyciel i dyrygent Chóru Parafii Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej. Koncert odbędzie się w Katedrze św. Jana Męczennika w Warszawie

Patryka oślepiła lampa na gali boksu. 13-latek nie odzyska pełni zdrowia

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają