- Chcemy zbierać historię osób nieheteronormatywnych. One nie zawsze mogły dojść do głosu. Tutaj chodzi o to, żeby pozbierac dokumenty dotyczące XX w., także obecnego życia osób LGBT+. Zapraszamy do współpracy osoby. Będziemy chcieli stworzyć też archiwum, w którym będzie można konsultować materiały związane z historią osób LGBT - tłumaczy Łukasz Mikołajewski, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych UW.
Czytaj także: Polonez równości. Zobacz wyjątkowe nagranie ze studniówki [WIDEO]
Badacze zamierzają stworzyć archiwum historii i opowieści o życiu osób ze środowiska LGBT+.
- Interesuje nas zarówno to, jakie społeczności tworzą osoby nieheteronormatywne. Jak i to, jak indywidualnie opowiadają sobie historię swoich żyć, a także to, jakie są ich relacje z większością - dodaje Mikołajewski.
Czytaj także: Białołęka: Policja szuka tych mężczyzn. Poznajesz ich? [GALERIA]
Naukowcy mają także badać historię środowiska LGBT w Polsce i na ziemiach polskich pod zaborami.
Tematem zajął się nasz reporter Szymon Kępka.
POSŁUCHAJ:
Deklaracja LGBT+
18 lutego prezydent Warszawy podpisał Warszawską Deklarację LGBT+, która ma na celu ochronę osób LGBT+ przed przemocą i nienawiścią - zarówno ze strony rówieśników w szkole, jak i osób i organizacji stosujących mowę i czyny nienawiści. Szczegóły dotyczące deklaracji znajdziesz >>TUTAJ<<
Czytaj także: Deklaracja LGBT+ w Warszawie. O co chodzi? Co wprowadza?
Decyzja Rafała Trzaskowskiego dotycząca Karty LGBT+ spotkała się z krytyką. Na temat założeń deklaracji w sieci pojawiło się także wiele nieprawdziwych informacji, które prezydent Warszawy stara się na bieżąco wyjaśniać.
Warszawski ratusz podkreśla, że wśród prawie 2 mln mieszkańców Warszawy nawet 200 tys. osób może członkami społeczności LGBT+.