Pilotażowy program marszałka zakłada uruchomienie dziesięciu linii autobusowych w miejscach występowania „białych plam”, czyli obszarów wykluczenia komunikacyjnego na Mazowszu. Są to głównie trzy regiony, w których przejazdy będą odbywały się na następujących trasach:
• Region Północno - Wschodni;
- Sokołów Podlaski – Kostki– Dybów – Kosów Lacki– Treblinka - Małkinia Górna
- Ceranów - Kosów Lacki- Treblinka – Małkinia Górna
- Węgrów – Liw – Grębków – Trzebucza – Milew – Mroczki – Kałuszyn – Mrozy
- Liw – Grębków – Gałki – Sionna – Mingosy – Kotuń
• Region Południowo – Zachodni;
- Skrzyńsko - Przysucha – Chlewiska – Szydłowiec
- Przytyk – Domaniów – Potkana – Wieniawa
- Omięcin – Zaborowie – Łaziska – Orońsko – Helenów – Ruda Wielka
• Region Północno -Zachodni;
- Żuromin – Poniatowo – Lutocin – Łukomie – Babiec Piaseczny – Sierpc
- Żuromin – Chamsk – Sadłowo – Bieżuń – Rościszewo – Sierpc
- Żuromin – Zielona – Kuczbork – Lipowiec Kościelny – Turza – Mława
Prywatne firmy rezygnują z przewozów
Władze Mazowsza alarmują, że prywatni przewoźnicy coraz częściej zawieszają swoje kursy na nierentownych liniach. Jeździ nimi mało osób i dla tych firm jest to nieopłacalne. - To bardzo niepokojące zjawisko oznacza, że część mieszkańców najmniejszych miejscowości może mieć problemy z dotarciem do innych, większych miejscowości - komentuje rzeczniczka marszałka województwa, Marta Milewska.
Analiza białych plam
Urzędnicy zlecili opracowanie analizy tzw. białych plam komunikacyjnych. - Pokazała ona, że największy problem jest na trzech obszarach Mazowsza. Dlatego marszałek i zarząd województwa zdecydowali, aby właśnie w tych miejscach przeprowadzić pilotaż, czyli uruchomić połączenia autobusowe, które skomunikują miejscowości z trasą pociągów Kolei Mazowieckich - dodała rzeczniczka.
Trwają prace nad dokumentacją
Przewozy autobusowe w ramach komunikacji poprzecznej mają przede wszystkim umożliwić mieszkańcom tych regionów dojazd do kolei oraz poprawić dostępność do większych ośrodków. Planowane relacje zostały wybrane wspólnie z lokalnymi samorządami.
- W tej chwili trwają prace nad dokumentacją przetargową. Przetarg ogłosimy w najbliższych tygodniach. Mamy nadzieję, że uda nam się szybko wyłonić operatorów tych linii - przyznaje Marta Milewska.
Pilotaż ma trwać rok. Częstotliwość połączeń wyniesie od 4 do 8 dziennie.