Będzie basen na warszawskiej Białołęce! Urzędnicy rozstrzygnęli konkurs na koncepcję nowej miejskiej pływalni

i

Autor: Pracownia Projektowa Piotr Makowski MAQ z Gdyni/MAT. PRASOWE Będzie basen na warszawskiej Białołęce! Urzędnicy rozstrzygnęli konkurs na koncepcję nowej miejskiej pływalni

KTO ZWYCIĘŻYŁ?

Będzie basen na warszawskiej Białołęce! Urzędnicy rozstrzygnęli konkurs na koncepcję nowej miejskiej pływalni

2022-11-14 18:45

Osiem torów do pływania, basen rekreacyjny, brodzik dla najmłodszych oraz jedna zewnętrzna i dwie wewnętrzne zjeżdżalnie. Przy ul. Ostródzkiej powstanie gigantyczna pływalnia. Poznaliśmy zwycięską pracę w konkursie. W następnym kroku zwycięska pracownia zaprojektuje docelowy obiekt i uzyska pozwolenie na budowę.

Warszawa, Białołęka. Przy ul. Ostródzkiej powstanie gigantyczna pływalnia

Pływalnia o wymiarach 25 na 16 m powstanie u zbiegu ul. Ostródzkiej i Hemara. Oprócz basenów i zjeżdżalni pod dachem znajdzie się również strefa z saunami, jacuzzi, w tym z wodami solankowymi i grotą lodową. Na piętrze zaprojektowano trybuny oraz restaurację z tarasem, z którego będzie się rozpościerał widok na teren zielony – rekreacyjny ze sceną amfiteatru.

Na konkurs architektoniczny wpłynęło 13 prac. Sąd konkursowy przyznał pierwszą nagrodę Pracowni Projektowej Piotr Makowski MAQ z Gdyni za „wysoką atrakcyjność rozwiązań architektonicznych i świadomie zaprojektowany budynek”. W wygranej pracy zawarto również projekt kawiarni, która powstanie od frontu pływalni przy ul. Ostródzkiej. Przed nią znajdzie się strefa zielona powiązana z terenem rekreacyjnym. Po podpisaniu umowy zwycięska firma w ciągu 10 mies. opracuje projekt i uzyska pozwolenie na budowę. Następnie dzielnica ogłosi przetarg na wykonawcę prac budowlanych. Na inwestycję zarezerwowano 14 mln zł.

Wykopaliska pod budową odkryły pozostałości osady łużyckiej. Eksponaty zostaną na swoim miejscu

Nieruchomość pod pływalnię u zbiegu ul. Ostródzkiej i Hemara o powierzchni nieco ponad 2,5 ha dzielnica otrzymała od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W pierwszej kolejności na miejscu przeprowadzono wykopaliska. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego widniało tu stanowisko archeologiczne.

W efekcie przeprowadzonych w dwóch etapach prac archeolodzy odkryli pozostałości dużej osady łużyckiej sprzed 3 000 lat. Na terenie 0,5 ha odnaleźli ponad 1 500 fragmentów glinianych naczyń i śladów osadnictwa. Wydobyte eksponaty będą wyeksponowane na terenie inwestycji, by użytkownicy obiektu pamiętali o przeszłości tego miejsca.

Sonda
Lubisz kąpiele w basenach termalnych?
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki