„Ograniczenie religii nie może odbywać się bez konsultacji z Kościołem”
W ostatni czwartek (15 lutego) odbyła się konferencja ekspertów KEP. Wskazano na niej, że nauczanie religii reguluje szereg aktów prawnych i dokumentów kościelnych − mowa między innymi o konstytucji czy Konkordacie (umowy międzynarodowej zawieranej pomiędzy państwem a Stolicą Apostolską). Eksperc podkreślili, że ograniczenie lekcji religii nie może odbywać się bez konsultacji z Kościołem i innymi związkami wyznaniowymi.
W rozmowie z portalem „radiomaryja.pl” ks. prof. Paweł Mąkosa zwrócił uwagę, że nauczanie religii pełni znaczącą rolę wychowawczą i kulturową. − Lekcje religii w szkołach mają pomagać młodym ludziom w uzyskaniu odpowiedzi na najbardziej istotne pytania dotyczące sensu życia, przeznaczenia, ich życiowego powołania. Lekcje religii stawiają sobie za cel pomoc młodym ludziom, żeby zrozumieli siebie, otaczający świat i odkryli piękno życia i cieszyli się z niego − powiedział.
Uczestnicy konferencji zaznaczyli również, że zdecydowana większość państwa europejskich traktuje religię jako niezbędny element systemu edukacji. Zajęcia z religii odbywają się obecnie w 23 krajach Unii Europejskiej.
Mocne słowa padły również z ust członków Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Uznali oni za „krzywdzący i dyskryminujący” zamiar umieszczania lekcji religii na pierwszej i ostatniej godzinie, jak zarówno wyłączenia oceny z religii ze średniej ocen i nieumieszczanie rocznej oceny z religii czy etyki na świadectwie szkolnym.