Będzie mniej religii w szkołach? Dramatyczny apel Kościoła. „Krzywdzące i dyskryminujące”

i

Autor: PEXELS Będzie mniej religii w szkołach? Dramatyczny apel Kościoła. „Krzywdzące i dyskryminujące”

PADŁY OSTRE SŁOWA

Będzie mniej religii w szkołach? Dramatyczny apel Kościoła. „Krzywdzące i dyskryminujące”

2024-02-17 16:35

Ministerstwo edukacji zapowiedziało ograniczenie lekcji religii do jednej godziny, płatnej z budżetu państwa. Wcześniej pojawił się również pomysł umieszczania zajęć na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej. To nie spodobało się ekspertom Konferencji Episkopatu Polski oraz Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Takie działania uważają za „krzywdzące i dyskryminujące”.

„Ograniczenie religii nie może odbywać się bez konsultacji z Kościołem”

W ostatni czwartek (15 lutego) odbyła się konferencja ekspertów KEP. Wskazano na niej, że nauczanie religii reguluje szereg aktów prawnych i dokumentów kościelnych − mowa między innymi o konstytucji czy Konkordacie (umowy międzynarodowej zawieranej pomiędzy państwem a Stolicą Apostolską). Eksperc podkreślili, że ograniczenie lekcji religii nie może odbywać się bez konsultacji z Kościołem i innymi związkami wyznaniowymi.

W rozmowie z portalem „radiomaryja.pl” ks. prof. Paweł Mąkosa zwrócił uwagę, że nauczanie religii pełni znaczącą rolę wychowawczą i kulturową. − Lekcje religii w szkołach mają pomagać młodym ludziom w uzyskaniu odpowiedzi na najbardziej istotne pytania dotyczące sensu życia, przeznaczenia, ich życiowego powołania. Lekcje religii stawiają sobie za cel pomoc młodym ludziom, żeby zrozumieli siebie, otaczający świat i odkryli piękno życia i cieszyli się z niego − powiedział.

Uczestnicy konferencji zaznaczyli również, że zdecydowana większość państwa europejskich traktuje religię jako niezbędny element systemu edukacji. Zajęcia z religii odbywają się obecnie w 23 krajach Unii Europejskiej.

Mocne słowa padły również z ust członków Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Uznali oni za „krzywdzący i dyskryminujący” zamiar umieszczania lekcji religii na pierwszej i ostatniej godzinie, jak zarówno wyłączenia oceny z religii ze średniej ocen i nieumieszczanie rocznej oceny z religii czy etyki na świadectwie szkolnym.

Sonda
Czy ocena z religii powinna wliczać się do średniej na świadectwie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają