Berlin tańszy niż Warszawa. Miesięczny bilet w polskiej stolicy kosztuje dwa razy więcej

i

Autor: Marek Zieliński/Super Express, Shutterstock Berlin tańszy niż Warszawa. Miesięczny bilet w polskiej stolicy kosztuje dwa razy więcej

Berlin tańszy niż Warszawa. Miesięczny bilet w polskiej stolicy kosztuje dwa razy więcej

2022-06-02 15:10

Niemcy wyszły naprzeciw potrzebom swoich mieszkańców i w dobie bardzo wysokich cen paliw postanowiły ogromnie zmniejszyć koszt biletów za transport zbiorowy. Od pierwszego czerwca cena za miesięczny bilet spadła z 63,42 euro (przy 12-miesięcznym zobowiązaniu) do 9 euro. Po przewalutowaniu jest to niemal trzy razy niższa cena niż w Warszawie.

Wszystko za 9 euro

Od środy, 1 czerwca, w Niemczech można podróżować komunikacją miejską, U-Bahnami, S-Bahnami oraz regionalnymi kolejami za jedynie 9 euro miesięcznie. Bilet ten ma obowiązywać na terenie całego kraju. Rząd liczy, że pomysł ten przekona Niemców do porzucenia samochodów i przesiadki na transport publiczny. Tylko do 31 maja bilet ten kupiło aż 7 milionów podróżnych. Pomysł pociągnął za sobą ogromne koszy w postaci 2,5 mld euro pieniędzy z państwowego budżetu. Idea nie może trwać jednak wiecznie, ponieważ promocja będzie obowiązywać jedynie w czerwcu, lipcu i sierpniu.

Berlin - Warszawa

W Warszawie sytuacja ma się znacznie inaczej. Miesięczny bilet na okres 30 dni kosztuje obecnie 98 zł. (przy posiadaniu karty warszawiaka). Bilet, który został wprowadzony na terenie Niemiec kosztuje jedynie 41,29 zł. Powodem dla którego w Polsce taki bilet nie mógłby powstać i w najbliższych kolejnych latach nie powstanie jest całkowity brak współpracy pomiędzy rządem a samorządami. Z tego powodu władze Warszawy muszą przyjąć narrację pt.„drożeje wszystko, dlatego komunikacja publiczna także”, choć trzeba przyznać, że pomimo wielu zapowiedzi dotychczas cena nie wzrosła. Berlin nie jest rajem na ziemi i jego władze mierzą się z wieloma problemami transportowymi, jednak pomysł wprowadzony przez niemieckie władze jasno pokazuje jak u naszych zachodnich sąsiadów zmienia się sposób mówienia o transporcie oraz że współpraca państwo-samorządy-spółki jest jak najbardziej możliwa.

Przeczytaj także: Cięcia w komunikacji miejskiej w Warszawie. Powód szokuje. Te kursy znikną

Sonda
Czy korzystasz z komunikacji miejskiej w Warszawie?
Budują tramwaj na Kasprzaka w Warszawie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki