Z Wisły wyłowiono marmury

i

Autor: Agata Sulińska Z Wisły wyłowiono marmury

Bezcenne zabytki Wisły: 5 ton eksponatów wydobyto tego lata [AUDIO, ZDJĘCIA]

2015-09-03 14:38

Z Wisły wyłowiono marmury, których nie zdołano wywieść podczas potopu szwedzkiego.

Rekordowo niski stan Wisły odkrył kolejne bezcenne zabytki historyczne. Taki stan wody pozwala na kontynuowanie prac architektonicznych, które są prowadzone od 2009 roku.

Eksploatowany jest teren, gdzie w XVII wieku zatonął szwedzki statek, który miał posłużyć do wywiezienia z Warszawy zrabowanych elementów z Pałacu Kazimierzowskiego.

Do tej pory z tego samego stanowiska wydobyto 20 ton zabytków, tego lata aż 5 ton. Podniesiono z dna m.in. fontannę, kamienne elementy wystroju sal pałacowych, kule armatnie, płytki posadzkowe, drewniane elementy wozów.

Wisła odkryła kolejne skarby

i

Autor: Agata Sulińska Wisła odkryła kolejne skarby

W tym roku udało się wydostać z Wisły m.in. barokowe ozdoby prawdopodobnie z przejazdu bramnego, cztery obeliski z podstawami wspartymi na marmurowych kulach, fragmenty podstaw kolumn, nadproża. Elementy wykonane są z różnego koloru marmuru - od czarnego, poprzez kawowy do bladoróżowego. - Po zakończeniu wydobycia tych przedmiotów, po ich klasyfikacji i opisie przez historyków, będziemy chcieli je umieści w takim miejscu, aby mogli je oglądać warszawiacy - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. - Myślimy tu o lapidarium przy Zamku Królewskim albo Muzeum Warszawy, albo Cytadeli - dodała Małgorzata Omilanowska, minister kultury.

Wisła odkryła kolejne skarby

i

Autor: Agata Sulińska Wisła odkryła kolejne skarby

Prace nad wydobywaniem tych elementów były bardzo ciężkie. - To nie jest tak, że te elementy leżały na dnie, trzeba je było odkopywać czasami spod metrowej warstwy piasku, dlatego wydobycie poprzedziliśmy dokładnymi badaniami z użyciem elektroniki - wyjaśnia Hubert Kowalski, archeolog z Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzący badania.

Poszukiwacze mają nadzieję, że w końcu znajdą też słynną rzeźbę Orła, która powinna być w Wiśle. Jej fragment został odkryty już w 1906 roku.

Szczegóły zna Agata Sulińska, reporterka Radia ESKA.


 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki