Procesja w czasach zarazy

i

Autor: Paweł Skraba Procesja w czasach zarazy

Boże Ciało 2021. Czy odbędzie się procesja? Jakie są obostrzenia w czasie pandemii?

2021-06-02 15:15

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to jedno z ważniejszych świąt w kościele katolickim. Obchodzone jest co roku w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. W tym roku wypada ono 3 czerwca. Obchodom Bożego Ciała zwykle towarzyszyła uroczysta procesja do czterech przygotowanych wcześniej ołtarzy. Plany te komplikuje pandemia koronawirusa. Jak będą wyglądały obchody Bożego Ciała w Warszawie?

Boże Ciało 2021 w Warszawie

Boże Ciało w tym roku wypada 3 czerwca. To jedno z ważniejszych świąt w kościele katolickim. Co więcej, zalicza się ono do świąt nakazanych. Oznacza to, że tego dnia obowiązkowe jest uczestnictwo we mszy świętej.

ZOBACZ TEŻ: Horror na Bielanach. Zwłoki Piotra rozkładały się w fotelu. Jego współlokator miał na szyi pętlę

Boże Ciało to jednak nie tylko msza święta w kościele. To również uroczyste procesje do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich odczytywany jest fragment Ewangelii:

  • przy pierwszym ołtarzu odczytywany jest fragment Ewangelii według św. Mateusza o ostatniej wieczerzy, czyli nawiązujący do ustanowienia przez Jezusa Eucharystii
  • przy drugim ołtarzu odczytywany jest fragment Ewangelii według św. Marka dotyczący rozmnożenia chleba
  • przy trzecim ołtarzu odczytywany jest fragment Ewangelii według św. Łukasza, który opowiada o zaproszonych na ucztę
  • przy czwartym ołtarzu odczytywany jest fragment Ewangelii według św. Jana związany z sakramentem zjednoczenia

Boże Ciało 2021 w czasie pandemii

W tym roku Boże Ciało będzie jednak wyglądało zupełnie inaczej. Pandemia koronawirusa wymusiła utrzymywanie rygoru sanitarnego i zachowanie szczególnych zasad bezpieczeństwa. Zgodnie z decyzją rządzących w budynkach i innych obiektach kultu religijnego, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, może znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni. Co więcej, wierni w kościołach zobowiązani są do dezynfekcji rąk oraz zasłaniania ust i nosa.

ZOBACZ TEŻ: Mazowieckie. Zaginęła 21-letnia Kasia! Rodzina straciła z nią kontakt! Ostatnio mieszkała w Warszawie [AKTUALIZACJA]

Również na zewnątrz należy zachować szczególną ostrożność. Co prawa na świeżym powietrzu maseczki nie są już obowiązkowe, ale wierni powinni przebywać obok siebie w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie.

Boże Ciało 2021 - czy odbędą się procesje?

Przez pandemię pod znakiem zapytania stanęła organizacja uroczystych procesji ulicami miasta. Oficjalne pismo w tej sprawie wydała zarówno Archidiecezja Warszawska, jak i Diecezja Warszawsko-Praska. Możemy w nich przeczytać jednakowe stwierdzenie - o tym, czy w parafii w Boże Ciało odbędzie się procesja, ma zadecydować proboszcz.

"W związku z aktualną sytuacją epidemiczną, tegoroczne procesje Bożego Ciała w dniu 3 czerwca 2021 r. mogą się odbyć w parafiach Archidiecezji Warszawskiej, według roztropnej decyzji Księdza proboszcza, z zachowaniem aktualnie obowiązujących przepisów sanitarnych, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r." - poinformował ks. Tadeusz Sowa, moderator wydziałów duszpasterskich Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.

"Roztropnej decyzji Księdza Proboszcza pozostawia się kwestię organizacji procesji Bożego Ciała. Ewentualną organizację procesji poza terenem przykościelnym należy uzgodnić z odpowiednimi władzami (wskazane jest skonsultowanie tej sprawy ze służbami sanitarnymi sprawującymi nadzór nad obszarem parafii)" - czytamy na stronie Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Czy w warszawskich parafiach będą zatem organizowane procesje? Informacje podawane na stronach internetowych parafii są różne. Jedni proboszczowie ograniczają się do krótkiej procesji w kościele lub na placu przykościelnym, z kolei inni całkowicie rezygnują z organizacji procesji. Dla przykładu:

  • Parafia Świętego Łukasza Ewangelisty w Warszawie - procesja Bożego Ciała odbędzie się wewnątrz świątyni po Mszy św. o godz. 10
  • Parafia Rzymskokatolicka Bożego Ciała w Warszawie – procesja Bożego Ciała odbędzie się na terenie przykościelnym po Mszy św. o godz. 10
  • Parafia św. Augustyna w Warszawie - procesja Bożego Ciała odbędzie się na terenie kościoła po Mszy św. o godz. 16
  • Parafia Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Warszawie na Niedźwiadku - procesja Bożego Ciała nie odbędzie się
  • Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników w Warszawie – skrócona trasa procesji po Mszy św. o godz. 11. (ulicą Spalinową, Turbinową, Rozłucką, Sygietyńskiego i Międzyborską)
  • Parafia Opatrzności Bożej w Warszawie Wilanowie - procesja Bożego Ciała dookoła świątyni po Mszy św. o godz. 10:30
  • Kościół pw. św. Aleksandra w Warszawie - procesja Bożego Ciała dookoła świątyni po Mszy św. o godz. 16
  • Parafia Zbawiciela w Warszawie - procesja Bożego Ciała odbędzie się wewnątrz świątyni po Mszy św. o godz. 15
  • Parafia pw. św. Krzyża w Warszawie - procesja Bożego Ciała odbędzie się wewnątrz świątyni po Mszy św. o godz. 16
Słupki na warszawskich Szmulkach "zbombardowane" włóczką

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki