Boże Ciało 2021 w Warszawie. Pandemiczne zasady
Boże Ciało 2021 w Warszawie niestety znów będzie wyglądało zupełnie inaczej niż jeszcze kilka lat temu. Wierni nie będą mogli tłumie uczestniczyć we mszach świętych sprawowanych w kościołach. A warto przypomnieć, że Boże Ciało znajduje się na liście świąt nakazanych w kościele katolickim. Oznacza to obowiązek uczestnictwa tego dnia we mszy świętej.
ZOBACZ TEŻ: Boże Ciało 2021. Jak pojedzie komunikacja miejska 3 czerwca?
Pandemia koronawirusa wymusiła utrzymywanie rygoru sanitarnego w świątyniach i zachowanie szczególnych zasad bezpieczeństwa. Zgodnie z decyzją rządzących w budynkach i innych obiektach kultu religijnego, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, może znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni. Co więcej, wierni w kościołach zobowiązani są do dezynfekcji rąk oraz zasłaniania ust i nosa.
Również na zewnątrz należy zachowywać szczególną ostrożność. Co prawda na świeżym powietrzu maseczki nie są już obowiązkowe, ale wierni powinni przebywać obok siebie w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie.
Boże Ciało 2021 w Warszawie - co z procesjami?
Przez pandemię pod znakiem zapytania stanęła również organizacja uroczystych procesji ulicami miasta. Archidiecezja Warszawska wydała w tej sprawie oficjalne pismo. "W związku z aktualną sytuacją epidemiczną, tegoroczne procesje Bożego Ciała w dniu 3 czerwca 2021 r. mogą się odbyć w parafiach Archidiecezji Warszawskiej, według roztropnej decyzji Księdza proboszcza, z zachowaniem aktualnie obowiązujących przepisów sanitarnych, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r." - poinformował ks. Tadeusz Sowa, moderator wydziałów duszpasterskich Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.
ZOBACZ TEŻ: Jan Śpiewak znów przegrał proces. Musi przeprosić byłego wiceprezydenta Warszawy. "Ważny wyrok", "Farsa!" - komentują
Podobne stwierdzenie pojawiło się na stronie Diecezji Warszawsko-Praskiej: "Roztropnej decyzji Księdza Proboszcza pozostawia się kwestię organizacji procesji Bożego Ciała. Ewentualną organizację procesji poza terenem przykościelnym należy uzgodnić z odpowiednimi władzami (wskazane jest skonsultowanie tej sprawy ze służbami sanitarnymi sprawującymi nadzór nad obszarem parafii)".
Boże Ciało 2021 - gdzie oglądać mszę świętą online?
Wierni, którzy boją się o swoje zdrowie i nie mogą pójść w Boże Ciało do kościoła, mogą "łączność duchową" ze wspólnotą utrzymać poprzez transmisje nabożeństw w mediach. Sprawdziliśmy, w jakich godzinach, i gdzie oglądać transmisje w Boże Ciało!
Msze święte w Boże Ciało transmitowane będą w telewizji. Oto przykładowe godziny transmisji:
TVP1
- 7:00 Transmisja Mszy Świętej z Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze
- 11:00 Transmisja uroczystości Bożego Ciała - z Kościoła pw. NMP Królowej Polski w Kopisku
TV Trwam
- 9:30 Msza święta z Jasnej Góry - Transmisja z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej
Polsat News
- 9:00 Msza Święta ze Świątyni Opatrzności Bożej
Telewizja Republika
- 7:00 Transmisja Mszy Świętej z Jasnej Góry
Msze święte w Wielkanoc będzie można wysłuchać również w radiu:
Radio Maryja
- 7:10 Msza św. z Kaplicy św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra odprawiana przy grobie św. Jana Pawła II. Transmisja z Watykanu
Radio Jasna Góra
- 6:00 Msza św.
- 15:30 Msza św.
- 18:30 Msza św.
Program 1 Polskiego Radia
- 9:00 Msza Św. Rzymsko-Katolicka - transmisja z Bazyliki Św. Krzyża
Transmisje mszy świętej w Wielkanoc będą dostępne również online:
- 10:00 Transmisja Mszy Świętej z parafii Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu
- 12:00 Transmisja Mszy Świętej z parafii św. Karola Boromeusza w Warszawie
Warto również sprawdzić, czy Twoja parafia nie prowadzi w Boże Ciało transmisji online w internecie. Informacje najczęściej umieszczane są na stronie internetowej parafii lub na jej facebookowym profilu.