Boże ciało 2022 w Warszawie – trasa procesji centralnej
Boże ciało 2022 wypada w czwartek, 16 czerwca. Tego dnia ulicami stolicy przejdzie uroczysta procesja, zatrzymująca się tradycyjnie przy czterech ołtarzach. Trasa procesji będzie prowadziła od bazyliki archikatedralna Świętego Jana Chrzciciela, przez ul. Świętojańską, na Pl. Zamkowy.
Gdzie staną cztery ołtarze?
- I ołtarz przy kościele akademickim św. Anny (ul. Krakowskie Przedmieście)
- II ołtarz – przy kościele seminaryjnym (ul. Krakowskie Przedmieście)
- III ołtarz – przy pomniku bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego przy kościele sióstr wizytek (ul. Krakowskie Przedmieście, ul. Królewska
- IV ołtarz na Pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego
Przeczytaj też: Złoty strzał w Eurojackpot w Warszawie. Gracz oszaleje ze szczęścia
"Kazanie przy IV ołtarzu wygłosi kard. Kazimierz Nycz, a następnie zostanie odśpiewany hymn Te Deum. Na zakończenie procesji zostanie udzielone błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem" - poinformowała w oficjalnym komunikacie Archidiecezja Warszawska.
Uroczystą procesję w Boże Ciało poprzedzi msza święta w bazylice archikatedralna Świętego Jana Chrzciciela o godz. 10. Zostanie ona odprawiona pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego.
Boże Ciało w Warszawie – procesje w stolicy
Oprócz procesji centralnej w Boże Ciało w Warszawie przejdą też procesje organizowane przez poszczególne parafie m.in.:
- Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników przy al. Stanów Zjednoczonych 55
Po mszy św. o 11.30 wyruszy procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. Przejdziemy ulicami Spalinową, Turbinową, Rozłucką, Kinową, Walewską i Międzyborską.
- Parafia Najświętszego Zbawiciela przy ul. Marszałkowskiej 37
Procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy odbędzie się bezpośrednio po mszy świętej o 15, czyli około 15:30. Przejdzie ona do kościoła św. Aleksandra trasą, która poprowadzi przez: pl. Zbawiciela, al. Wyzwolenia, Służewska, Koszykowa, al. Ujazdowskie, pl. Trzech Krzyży.
W czwartek przejdzie również diecezjalna procesja Bożego Ciała w parafii konkatedralnej na Kamionku. Wierni przejdą ulicami: Grochowską, Gocławską, Mińską i ponownie Grochowską. Uroczystej mszy świętej o godz. 10 będzie przewodniczył biskup Romuald Kamiński.
Boże Ciało. Co to za święto?
Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. Podobnie jak Wielkanoc, nie ma ono swojego stałego miejsca w kalendarzu. Boże Ciało wypada zawsze w czwartek po święcie Trójcy Świętej, które jest świętem ruchomym. W tym roku Boże Ciało katolicy obchodzą 16 czerwca.
Nie przegap: Będą pilne zmiany na Południowej Obwodnicy Warszawy. Kierowcy się wściekli, GDDKiA mówi o błędzie
Warto zaznaczyć, że Boże Ciało jest świętem nakazanym. Oznacza to, że osoby wierzące muszą tego dnia uczestniczyć we mszy świętej i powstrzymywać się od prac niekoniecznych. Udział w uroczystej procesji Bożego Ciała nie jest obowiązkowe.
Boże Ciało 2022. Czy to dzień wolny od pracy?
Zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r., Boże Ciało to dzień wolny od pracy. Ci, którzy jednak tego dnia będą musieli pracować, będą mogli odebrać sobie dzień wolny w innym terminie.
Jak co roku, Boże Ciało wypadające w czwartek, daje możliwość do dłuższego odpoczynku. Mając 16 czerwca ustawowo dzień wolny od pracy i nie pracując w weekend (18-19 czerwca), wystarczy dobrać w piątek, 17 czerwca, dodatkowy dzień urlopowy, by cieszyć się wypoczynkiem przez cztery dni z rzędu.