Wiemy kiedy otwarcie

Budowa parkingu pod placem Powstańców Warszawy. Weszliśmy do środka

Okoliczni Warszawiacy pytają, kiedy zakończą się rozkopy na pl. Powstańców Warszawy. Kierowcy pytają – kiedy pod tym placem będzie można wreszcie zaparkować auto. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przy każdej okazji mówi, że parkingiem podziemnym zrekompensuje zabranie kierowcom miejsc postojowych podczas zmian na pl. Pięciu Rogów, Chmielnej czy Złotej. W czwartek, 7 marca po raz pierwszy mogliśmy zejść do podziemia. Ale kiedy otwarcie?

Jedyny taki parking w Warszawie. Kiedy otwarcie?

- Mamy wykonane 95 procent prac konstrukcyjnych. Zaczynamy prace drogowe. Będziemy odbudowywać plac na powierzchni, zasypywać stropy, odbudowywać drogi i wprowadzać stałą organizację ruchu – wylicza Janusz Kaliszewski, kierownik budowy parkingu podziemnego na pl. Powstańców Warszawy. Zapewnia, że jego ekipa skończy prace 20 listopada. A kierowcy powinni skorzystać z nowego parkingu na początku 2025 r. Do tego czasu operator wybrany przez ratusz powinien dostosować obiekt i wyposażyć w szlabany, czy parkometry. Wówczas pierwszy taki miejski parking podziemny, zbudowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego zacznie funkcjonować! Jedyny na razie, choć według pierwotnych planów takich parkingów miało być nawet 17. Z czasem plany schudły do kilku lokalizacji, z których właśnie kończy się realizować ten pierwszy. Tym jednym Rafał Trzaskowski może pokazać, że udało mu się przełamać kolejną „niemożność” w Warszawie, kolejną po zabudowie placu Defilad

Budowa parkingu podziemnego pod placem Powstańców. Byliśmy pod ziemią

i

Autor: Marek Kudelski/Super Express

Parking pod placem Powstańców pomieści 420 aut. 60 miejsc będzie zarezerwowane tylko dla mieszkańców z identyfikatorami

Czterokondygnacyjny parking między gmachami NBP, KNF i hotelem Gromada pomieści 420 aut, z tego 60 zajmą mieszkańcy tego rejonu Śródmieścia. Wjazd będzie od strony przebudowanego wkrótce skrzyżowania Świętokrzyskiej z Mazowiecką (ta stanie się dwukierunkowa), a auta będą zjeżdżały na kolejne poziomy parkingu pochyłą serpentyną. Tą samą drogą będzie odbywał się wyjazd, jednak na poziomie -1 auta zostaną skierowane do wyjazdu od strony ul. Wareckiej. Kierowcy skorzystają z dwóch klatek schodowych z windami. Jedna będzie zlokalizowana bliżej ul. Świętokrzyskiej, druga na wysokości „Gromady”. Parking ma mieć system monitoringu. Będą mogły do niego wjeżdżać auta zasilane gazem.

Jedyny taki parking w stolicy. Byliśmy pod placem Powstańców
Sonda
Uważasz, ze inwestycje w mieście są dobrze prowadzone?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki