Spis treści
- Budżet Obywatelski Warszawa 2021: ruszyło głosowanie
- Budżet Obywatelski Warszawa 2021: jak głosować?
- Budżet Obywatelski Warszawa 2021: jakie projekty w głosowaniu?
Budżet Obywatelski Warszawa 2021: ruszyło głosowanie
We wtorek, 15 czerwca rusyzło głosowanie w budżecie obywatelskim Warszawy. Dzięki głosowaniu, każdy mieszkaniec stolicy ma wpływ na co przeznaczane są pieniądze z budżetu miasta. Warszawiacy zgłaszali swoje pomysły już pod koniec ubiegłego roku, następnie odbyła się ich ocena, ewentualne odwołania, a 15 czerwca ruszyło głosowanie, które potrwa do końca miesiąca. Wyniki budżetu obywatelskiego Warszawy 2021 zostaną ogłoszone 15 lipca.
- Dzięki budżetowi obywatelskiemu każdy warszawiak i każda warszawianka ma wpływ co powstanie w naszym najbliższym sąsiedztwie. Zachęcam wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w głosowaniu i wyboru najciekawszych oraz najbardziej potrzebnych projektów w ramach 8. edycji budżetu obywatelskiego. Warto się zaangażować i zdecydować, bo razem możemy zmienić Warszawę - powiedziała dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego Karolina Zdrodowska.
Budżet Obywatelski Warszawa 2021: jak głosować?
Aby wziąć udział w głosowaniu wystarczy mieszkać w Warszawie - nie jest konieczne zameldowanie ani pełnoletniość. Warszawiacy mogą głosować zarówno na projekty lokalne dotyczące dzielnic (niekoniecznie swojej), jak również na projekty ogólnomiejskie, które dotyczą całego miasta lub kilku dzielnic. By zagłosować należy wybrać jedną dzielnicę, w której chce się oddać głos. Nie musi to jednak być dzielnica, w której się mieszka. Można głosować na projekty w dowolnej dzielnicy.
- Każdy mieszkaniec może zagłosować na 15 projektów dzielnicowych w wybranej dzielnicy oraz 10 projektów ogólnomiejskich – wyjaśniła Karolina Zdrodowska. Głosować można w urzędzie dzielnicy, której dotyczy projekt lub poprzez stronę www.bo.um.warszawa.pl - dodała urzędniczka.
Budżet Obywatelski Warszawa 2021: jakie projekty w głosowaniu?
Do głosowania dopuszczono 1300 pomysłów dzielnicowych i 129 ogólnomiejskich. Dotyczą m.in:
- nasadzeń drzew, krzewów i kwiatów
- obiektów sportowych - boisk, skateparków i kortów tenisowych
- terenów rekreacyjnych, skwerów, placów zabaw i wybiegów dla psów
- ławek, hamaków, doświetlenia przejść dla pieszych
- wymiany oświetlenia na nowoczesne, ledowe
- budowę lub remont ścieżek rowerowych
Głosowanie na projekty zgłoszone w ramach 8. edycji budżetu obywatelskiego potrwa od 15 do 30 czerwca. Wyniki głosowania i lista zwycięskich pomysłów zostaną ogłoszone 15 lipca. Warszawa przeznaczy na ich realizację w 2022 roku 93 mln zł. Opisy wszystkich projektów poddanych pod głosowanie w obecnej edycji budżetu obywatelskiego można znaleźć na stronie www.bo.um.warszawa.pl.
Jak przekazał stołeczny ratusz, od początku budżetu partycypacyjnego w Warszawie zrealizowano już ponad 3,5 tysiąca pomysłów. W zeszłym roku w głosowaniu wzięło udział 110 tysięcy mieszkańców. Dzięki pomysłom mieszkańców zmodernizowano m.in. obwodnicę Gocławia.