Chwile grozy na przejeździe kolejowym pod Płockiem. Bus zderzył się z pociągiem

i

Autor: Policja

SEKUNDY OD TRAGEDII

Chwile grozy na przejeździe kolejowym pod Płockiem. Bus zderzył się z pociągiem

2024-09-25 10:43

Chwile grozy na przejeździe kolejowym! W Łącku pod Płockiem doszło do zderzenia busa z pociągiem. 57-letni kierowca cudem uszedł z życiem.

Mazowieckie. Zderzenie busa z pociągiem na przejeździe kolejowym

Nierozważna jazda 57-letniego kierowcy mogła doprowadzić do tragedii. Mężczyzna kierujący busem kompletnie zlekceważył znak STOP przed przejazdem kolejowym. Myślał, że mu się upiecze i zdąży zjechać z torów. Grubo się przeliczył! Pociąg uderzył w auto. Kierowca cudem wyszedł z kolizji bez uszczerbku na zdrowiu. Ucierpiał natomiast jego portfel. Sprawca zdarzenia został ukarany mandatem w wysokości 5 tys. złotych oraz 10 punktami karnymi. Czytaj dalej pod materiałem wideo.

Bezmyślne zachowanie kierowcy na przejeździe kolejowym. Tam mogło dojść do tragedii.

Pomimo wielokrotnych ostrzeżeń takie sytuacje powtarzają się nagminnie i często kończą śmiercią. Kierowca busa tym razem miał wielkie szczęście. Policjanci przypominają:

Kierujący pojazdem obowiązany jest:

  • zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność;
  • przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona;
  • prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd;
  • w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

Kierującemu pojazdem zabrania się:

  • objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
  • wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
  • wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
  • omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.
Sonda
Czy zawsze zatrzymujesz się przy znaku STOP na przejeździe kolejowym?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki