- Budowa Muzeum Historii Polski zakończy się w połowie przyszłego roku. Tworzenie ekspozycji stałej potrwa jeszcze dwa lata – mówi dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro. I wraz ze swoim pełnomocnikiem Robertem Wojtasiem porywają ekipę „Super Expressu” na plac budowy. Wnętrza tego giganta powstającego od 2018 roku na terenie Cytadeli Warszawskiej powoli nabierają kształtów, jakie znamy z wizualizacji. Audytorium – budowane w systemie „pudełko w pudełku”, czyli jedno pomieszczenie w drugim - wypełnione jest rusztowaniami od podłóg po sufit. W gigantycznym holu widać już charakterystyczne świetliki. Sala głównej ekspozycji na razie przeraża wielkością, docelowo będzie podzielona na części, ale żeby ją zwiedzić od początku do końca potrzeba będzie z pół dnia, albo więcej…
Zapraszamy do obejrzenia w GALERII wnętrz Muzeum Historii Polski w budowie oraz widoku z dachu na Warszawę:
Polecany artykuł:
Gigantyczne eksponaty, które wjechały do przyszłego Muzeum Historii Polski zanim powstał dach – czyli m.in. figury żołnierzy z pomnika Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni (tzw. Czterech Śpiących) z pl. Wileńskiego, pomnik Feliksa Dzierżyńskiego z pl. Bankowego czy lokomobile, wydają się niewielkie, jakby to była sceneria do filmu „Kingsajz”.
Cała powierzchnia Muzeum Historii Polski to 44 tys. m.kw. To tak jakby dziesięć ekspozycji w Muzeum Powstania Warszawskiego!
- Zastanawiamy się nad wprowadzeniem biletów tygodniowych, by można było nasze Muzeum zwiedzać przez kilka dni, a razem z nim inne muzea na terenie Cytadeli – zapowiada Robert Wojtaś, pełnomocnik dyrektora MHP.
Wymęczeni zwiedzaniem goście złapią oddech na pewno na zielonym dachu, w kawiarni na powietrzu. Stąd będzie można podziwiać niezwykłą panoramę centrum Warszawy i widok na Wisłę. Reporterzy „SE” mieli już szansę na tym dachu być. Zamiast rozchodnika rośnie tam na razie dzika trawa, a część jest zalana wodą. To kontrolowane zalanie. Trwają testy szczelności. - Mamy nadzieję, że to miejsce przyciągnie turystów i ekipy filmowe, bo stąd roztacza sie naprawdę piękny widok na centrum Warszawy i Wisłę – podkreśla dyrektor MHP Robert Kostro.
Budowa Muzeum Historii Polski miała kosztować 530 mln zł. Razem z ekspozycją może kosztować nawet miliard. Na razie wykonawca inwestycji domaga się większych pieniędzy niż to było zaplanowane w kontrakcie. - Mamy spór sądowy z wykonawcą o wzrost kosztów. Ale zejście robotników z placu budowy nam nie grozi - uspokaja dyrektor Muzeum.
Cytadela stanie się Parkiem Muzealnym, zapraszającym do czterech placówek kulturalnych: Muzeum Katyńskiego, Muzeum X Pawilonu, Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego. Muzeum Historii Polski powstało – jako instytucja - w 2006 roku, ale budowa na terenie Cytadeli Warszawskiej ruszyła dopiero w 2018 roku.