Wścieklizna na Mazowszu przybiera na sile. Od początku roku potwierdzono już 22 przypadki tej choroby wśród zwierząt. Z tego aż dziewięć na terenie Warszawy.
- 20 stycznia lis w Wesołej
- 24 stycznia lis w Rembertowie
- 24 stycznia lis w Wawrze
- 24 stycznia lis w Rembertowie
- 24 stycznia lis na Targówku
- 2 lutego lis na Pradze-Południe
- 10 marca lis na Białołęce
- 18 marca lis w Wawrze
- 8 kwietnia lis w Wawrze
Z uwagi na rosnącą liczbę zakażeń na terenie województwa, wojewoda powiększył teren zagrożony chorobą. Do tej pory były to:
- dzielnice: Wawer, Wesoła, Targówek (część dzielnicy ograniczoną od zachodu ul. Radzymińską), Rembertów, Praga Południe, Wilanów
- w powiecie mińskim (gminy: Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki, Siennica, Stanisławów, Latowicz, Cegłów oraz miasta: Halinów, Mińsk Mazowiecki, Sulejówek)
- powiaty: otwocki, garwoliński, kozienicki, radomski, miasto Radom, zwoleński, wołomiński, szydłowiecki
Aktualnie obszar zagrożony obejmuje 18 stołecznych dzielnic, czyli cały teren Warszawy.
Polecany artykuł:
"W związku z ostatnim rozporządzeniem, warszawiacy posiadający zwierzęta muszą pamiętać, że psy mogą biegać wolno tylko na ogrodzonym, zamkniętym terenie. W pozostałych miejscach muszą być wyprowadzane na smyczy. Koty mają być trzymane w pomieszczeniach zamkniętych. Dodatkowo zarówno koty, jak i psy, muszą zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Właściciele czworonogów muszą dopełnić tego obowiązku w ciągu 30 dni od momentu ukończenia przez zwierzę 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Za zaniedbanie w tej kwestii opiekunowi grozi mandat karny w wysokości do 500 zł" - poinformował stołeczny ratusz.
Co więcej, należy pamiętać, że na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje zakaz organizacji polowań, wystaw, pokazów czy innych wydarzeń z udziałem psów, kotów oraz zwierząt wrażliwych na tę chorobę.