Chcą zburzyć Pałac Kultury. Kontrowersyjny pomysł znów powraca

2022-03-07 6:29

Trudno o bardziej kontrowersyjny obiekt w Warszawie. Jedni go lubią, inni nienawidzą nazywając „świecznikiem Stalina”. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie drażni niektórych tak bardzo, że chcą jego zburzenia! Tym bardziej pomysł wydaje się być aktualny w obliczu agresji Rosji na Ukrainę. Czy budynek zniknie z krajobrazu Warszawy?

Gorące dyskusje na temat PKiN trwają od bez mała 30 lat. Dla jednych to symbol zniewolenia i stalinowskiej opresji. Pałac Kultury powstał w latach 50. XX w., gdy Polska wpadła w sidła Związku Radzieckiego. Z tego powodu bardzo źle się kojarzy szczególnie tym warszawiakom, którzy pamiętają te trudne czasy.

Po inwazji Rosji na Ukrainę głosy żeby drapacz chmur zburzyć odżyły na nowo. - "Apeluję o zburzenie tego sowieckiego symbolu od zawsze. Zburzyć i zrobić tam park z ewentualnie jednym rzędem wieżowców od ul. Świętokrzyskiej. Trzeba zacząć podnosić w tej sprawie też argumenty ekologiczne – energochłonny etc." – napisał w sobotę na Twitterze Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Pod wpisem pojawiło się wiele komentarzy użytkowników, którzy popierają ten radykalny pomysł. - Od dawna go nie powinno być! - grzmią internauci. Jednak nie wszyscy są przekonani, że to dobry pomysł. 

Pałac Kultury i Nauki. Czy wszyscy chcą jego zburzenia?

Nie wszyscy jednak popierają taką inicjatywę. Część internatów zauważa, że to kosmiczny wydatek i po prostu nie stać nas na to. Ratusz wyliczył, że koszt wyburzenia PKiN wyniósł by aż 900 mln zł. A trzeba podkreślić, że władze miasta podały tę kwotę w 2017 roku. Obecnie koszt byłby więc zdecydowanie wyższy.

Pałac Kultury i Varso w barwach Ukrainy

Razem z PKiN znikną kultowe miejsca

Oprócz wysokich kosztów pojawia się też jeszcze jeden problem. W ogromnej przestrzeni obiektu znajduje się wiele kultowych instytucji i miejsc. Kina, teatry i sale koncertowe, w których odbywały się historyczne wydarzenia muzyczne.

Sonda
Czy Pałac Kultury i Nauki powinien zostać zburzony?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają