Ciechanów. Specjalistyczny Szpital Wojewódzki
Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie od blisko 40 lat mieści się w budynku przy ul. Powstańców Wielkopolskich. Jego elewacja nie zachęca do wejścia do środka, jednak wnętrze budynku widać, że zostało wyremontowane. Podczas odświeżania placówki nikt jednak nie pomyślał, by zamontować nowe okna, które zapobiegną tragediom. Odkąd szpital funkcjonuje w tym miejscu, życie odebrało sobie siedem osób właśnie poprzez skok z wysokości.
Przeczytaj również: Ciechanów. 28-latek runął z 5. piętra szpitala! Wcześniej poturbował medyków. Szokujące kulisy śmierci pacjenta [AKTUALIZACJA]
Aktualną czarną serię rozpoczął wypadek w 2019 r. W sierpniu 66-letni pacjent z Pułtuska dzień po przyjęciu na oddział neurologiczny skoczył z okna na czwartym piętrze. Rok później, w lipcu, 65-latek chorujący na serce również odebrał sobie w ten sposób życie, mimo dobrych rokowań lekarzy. Na początku grudnia 2021 r. 20-latek z Ciechanowa postanowił skoczyć z piątego piętra na oczach lekarzy. Mimo reanimacji również zmarł. Czwarta i piąta śmierć pacjentów miała miejsce w czerwcu. Z pierwszego piętra 12 czerwca wyskoczył 74-latek, a 18 dni później z piątego spadł 28-latek.
Ciechanów. Pacjenci skaczą z okien szpitala
Ten mrożący krew w żyłach wynik nasuwa pytanie o to, co może się dziać w ciechanowskim szpitalu. – Aktualnie prowadzimy śledztwo w sprawie ostatniej śmierci. Pozostałe cztery sprawy zostały umorzone. Nikomu nie postawiono aktu oskarżenia – powiedziała Iwona Śmigielska-Kowalska z Prokuratury Okręgowej w Płocku, która przyznała, że wspomniana czarna seria jest niepokojąca.
Dyrekcja: szpital, to nie więzienie
Żadnego problemu nie widzi jednak dyrekcja ciechanowskiego szpitala. – Wypadki z ostatnich lat mają charakter incydentalny. Nasi pracownicy wykonali wszelkie procedury – powiedział dyrektor Andrzej Kamasa (50 l.), który dodał, że nie zamierza montować krat w oknach, bo jak stwierdził, „szpital to nie więzienie”.
Każdy może przyczynić się do zapobiegania samobójstwom. Pamiętaj, jeśli potrzebujesz pomocy, zgłoś się do osób oraz instytucji pomocowych takich jak: psycholog, psychiatra, telefon zaufania 116 123, Ośrodek Interwencji Kryzysowej, czy Poradnia Zdrowia Psychicznego. Więcej informacji i spis organizacji pomocowych znajdziesz TUTAJ.